Bezpieczeństwo w pracy w dobie nowych form zatrudnienia

• środa, 27 Kwietnia 2022
  • Kraj

28 kwietnia z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w Ośrodku Szkoleniowym Państwowej Inspekcji Pracy im Prof. J. Rosnera we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Praca zdalna wybawieniem czy utrapieniem? Konsekwencje stosowania nowych form zatrudnienia”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S”, Komisję Krajową NSZZ „S” oraz Państwową Inspekcję Pracy.

W Polsce 28 kwietnia dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy ustanowił Sejm RP w 2003 roku. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” ten dzień już od 1991 roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W części otwierającej konferencję głos zabrał przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda. – 28 kwietnia to bardzo ważny dzień dla związkowców „S”. od ’91 roku zabiegamy o to, aby o tym szczególnym dniu pamiętać, wspominać tych, którzy stracili w pracy zdrowie i niejednokrotnie życie. To bardzo ważne, że jak co roku możemy się na tej konferencji spotkać i rozmawiać jak przystało na związkowców i pracodawców o tym, jak poprawiać bezpieczeństwo pracy w zakładach, aby do wypadków przy pracy nie dochodziło, żeby oszczędzać traumatycznych przeżyć tym, którzy zostali okaleczeni, stracili zdrowie i ich rodzinom. Dotyczy to tez chorób zawodowych, bo mimo faktycznej poprawy warunków zatrudnienia mamy w dalszym ciągu do czynienia z dalszymi skutkami chorób zawodowych, szczególnie wśród pracowników pracujących w warunkach ciężkich, uciążliwych i szkodliwych. – mówił Piotr Duda.

Szef „Solidarności” z nieukrywanymi emocjami zwrócił również uwagę na wyjątkowy moment, w którym ten dzień i towarzysząca mu konferencja się odbywa. – Ten dzień zapamiętamy również z tej tragedii która wydarzyła się i ciągle dzieje się na Śląsku. Urodziłem się tam, wychowałem, mam w rodzinie górników. Ze mną jest Henryk Nakonieczny, niegdyś przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego, pracownik kopalni w Sosnowcu. Wspólnie przeżywamy te dramatyczne wydarzenia i nie możemy objąć rozumem tego, co wydarzyło się w kopalniach Pniówek i Zofijówka… Osiemnastu górników, którzy stracili życie, siedmiu, którzy uznawani są nadal za zaginionych, dziewiętnaście osób w siemianowickim szpitalu, dwie z nich w stanie krytycznym. Nie sposób pomyśleć, co czują teraz ich rodziny. Jesteśmy dziś z nimi, modlimy się za wszystkich dotkniętych tragedią i mamy szczerą nadzieję, że komisje powołane do wyjaśnienia przyczyn tych wydarzeń pomogą zapobiec w przyszłości kolejnym tragediom. – mówił z nieskrywanym smutkiem.

Referaty w czasie konferencji wygłosili m. in. przedstawiciel Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Barbara Bugajska oraz Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk, Kazimierz Kimso a także przedstawiciele pracodawców i Państwowej Inspekcji Pracy. W dyskusji panelowej, która nastąpiła po wygłoszeniu referatów poza reprezentującymi „S” w regionie Tomaszem Wójcikiem i Barbarą Serafinowską wziął udział również członek Prezydium Komisji Krajowej, Henryk Nakonieczny. Zwrócił on uwagę na problem z czasem pracy w kontekście pracy zdalnej. Postulat pracodawców o swobodnym określaniu czasu pracy nazwał kością niezgody między pracodawcami a związkami. Wspominał, że pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień i nękają pracowników mailami, telefonami i wydawaniem poleceń po zakończeniu przez nich pracy, co należy zdecydowanie potępić i wprowadzić rozwiązania systemowe.

Patronat nad konferencją sprawował krajowy duszpasterz ludzi pracy ks. abp Józef Kupny, którego reprezentował bp Jacek Kiciński.

msz