Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle!

• poniedziałek, 05 Grudnia 2022
  • Branże

fot. D.Jaromin

Agresja Rosji na Ukrainę przypomniała nam o tym, o czym związek zawodowy „Solidarność” zawsze mówił głośno: że bezpieczeństwo energetyczne jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne – przypomniał podczas tegorocznej Barbórki Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Jeszcze przez kilka dni będą odbywały się uroczystości związane z Dniem Górnika. Choć tegoroczna Barbórka po raz pierwszy od trzech lat może odbywać się w sposób bezpośredni, to trudno nie dostrzec troski o przyszłość polskiego przemysłu wydobywczego.
– Agresja Rosji na Ukrainę przypomniała nam o tym, o czym związek zawodowy „Solidarność” zawsze mówił głośno: że bezpieczeństwo energetyczne jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne – mówił w minioną sobotę podczas uroczystości w KWK „Bogdanka” w Lublinie.
Z kolei w listach kierowanych do górniczej Solidarności, do zarządów spółek związanych z górnictwem, nie tylko węgla, ale również innych surowców, a także uczestników licznych barbórkowych akademii, szef Solidarności życzył mądrej polityki państwa:
Życzę całemu górnictwu mądrej polityki energetycznej państwa, opartej na polskich bogactwach naturalnych, odrzucającej unijną religię klimatyczną, która niszczy polskie górnictwo i polską gospodarkę. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla miejsc pracy w samym górnictwie, ale również w przemyśle, którego głównym kosztem jest energia.
Mówił o tym m.in. w lubelskiej kopalni „Bogdanka”, która w tym roku obchodzi 40-lecie wydobycia węgla.
– Matka żywicielka, jaką jest kopalnia, dzieli się chlebem z całą lokalną społecznością.
Jedno miejsce w górnictwie, to kilka miejsc w otoczeniu. O tym musimy pamiętać – podkreślał.
– Chciałbym wam życzyć mądrych decyzji polityków dot. strategicznych działań, które będą podejmowane wobec przemysłu wydobywczego i szeroko rozumianej polityki energetycznej państwa – życzył przewodniczący.
Jednoznacznie podkreślał, że to bezpieczeństwo jest możliwe tylko z udziałem polskiego górnictwa i polskiego przemysłu wydobywczego.
– Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle! I o tym politycy powinni pamiętać i wiedzieć – mówił w Bogdance.
ml