Solidarność Podbeskidzie Związkowcy z Białorusi na Podbeskidziu

Związkowcy z Białorusi na Podbeskidziu

17 i 18 lutego podbeskidzka „Solidarność” gościła sześciu przedstawicieli związków zawodowych z Białorusi, reprezentujących branże górniczą, naftową i chemiczną. Przyjechali oni do Polski na zaproszenie Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Na Podbeskidziu goście z Białorusi zwiedzili Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach (połączone ze zjazdem na dół kopalni) oraz browar w Żywcu, a także spotkali się w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności” z przedstawicielami Zarządu Regionu. – Goście interesowali się strukturą naszego związku, naszą codzienną działalnością, a także uregulowaniami prawnymi i zasadami finansowania związków zawodowych w Polsce. Pytali też o zapisy zakładowych układów zbiorowych pracy i zasady ich negocjowania – mówi przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz. Współpraca z białoruskimi związkowcami ma być kontynuowana. Możliwa jest też współpraca białoruskich piwowarów, pracujących w strukturze Heinekena, z komisją „Solidarności” w żywieckim browarze, który także należy do tego koncernu.