Solidarność Podbeskidzie XXVII WZD Krajowej Sekcji Branży Metalowców NSZZ „Solidarność”

XXVII WZD Krajowej Sekcji Branży Metalowców NSZZ „Solidarność”

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2017 roku w OTS „Zagroń” w Szczyrku odbyło się XXVII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Branży Metalowców NSZZ „Solidarność”. Delegaci swoje kolejne Walne Zebranie rozpoczęli tradycyjnie od Mszy świętej, która tym razem została odprawiona w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce w Szczyrku.

W zebraniu uczestniczył Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” kol. Bogdan Szozda oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” kol. Marek Bogusz.

Delegaci przyjęli sprawozdania z działalności Rady oraz Komisji Rewizyjnej Krajowej Sekcji Branży Metalowców NSZZ „Solidarność” oraz Uchwały i Stanowiska WZD dotyczące spraw związkowych, społecznych i pracy, m.in. stanowiska w sprawie:

1. przywróceniu emerytur pomostowych dla osób pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze, zatrudnionych we wszystkich branżach, którzy uprawnienia te utracili a szkodliwość pracy na tych stanowiskach w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze nie budzi wątpliwości;
  2.  możliwości odejścia na emeryturę, uzależnionej od stażu składkowego – 40 lat pracy,  niezależnie od wieku;
  3. urealnienia kwoty wolnej od podatku;
  4. sytuacji związanej z planami sprzedaży Spółek GE Power Controls w Bielsku-Białej, Łodzi i Kłodzku;
  5. waloryzacji kwot wolnych od podatku przy realizacji świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
  6. poparcia dla działań podejmowanych przez Radę Sekcji Krajowej Handlu w ich dążeniu do uchwalenia przez Sejm RP obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

W XXVII Walnym Zebraniu Delegatów Krajowej Sekcji Branży Metalowców NSZZ „Solidarność” uczestniczyło około 50 delegatów, przedstawicieli Regionalnych Sekcji Metalowców z Bielska-Białej, Łodzi i Poznania oraz Międzyzakładowych i Zakładowych Organizacji Związkowych z całej Polski.

Piotr Górny