Solidarność Podbeskidzie Wchodzą w życie „wolne niedziele”. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

Wchodzą w życie „wolne niedziele”. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

Wchodzą w życie „wolne niedziele”. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

Udostępnij na:

Po ponad roku walki związkowców z Solidarności udało się wprowadzić w życie ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Już w marcu po raz pierwszy sklepy zostaną zamknięte nie dlatego, że tego dnia wypada duże święto państwowe, ale ponieważ jest niedziela. I pracownikom handlu po prostu należy się odpoczynek. W handlu jest zatrudnionych ok. 1 200 tys. osób.

11692Ustawa wchodzi w życie 1 marca br. Zgodnie z nią do końca roku sklepy będą czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. O całkowity zakaz handlu w niedziele Solidarność walczyła już w 2016 roku, zbierając podpisy pod projektem w tej sprawie. Sejm przegłosował ustawę w listopadzie ubiegłego roku. Jak mówił wówczas przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, posłów zmusili do zajęcia się tym tematem obywatele, bo to oni poparli projekt „S” w tej sprawie.  – Gdyby nie determinacja, upór i konsekwencja Solidarności, nie udałoby się wprowadzić ograniczenia handlu w niedzielę – zapewniał szef „S”.

W 2018 roku z handlu zostanie wyłączonych 27 niedziel. Dodatkowo w niektóre z nich wypadają święta, a więc dni ustawowo wolne od handlu: Wielkanoc (1 kwietnia), Zesłanie Ducha Świętego (20 maja) oraz Święto Niepodległości (11 listopada). Niepełny zakaz handlu w niedziele to dopiero początek zmian.  Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

wolna niedziela (5)Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”. W ustawie przewidziano katalog włączeń placówek, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie między innymi: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych, w hotelach, placówkach kulturalnych i prowadzących działalność sportową. W niedziele zrobimy zakupy między innymi w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej. Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Udostępnij na: