W ROCZNICĘ WOJNY POLSKO-JARUZELSKIEJ
We wtorek, 13 grudnia, minie 35 lat od dnia ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Decyzja o zdławieniu siłą wolnościowego ruchu „Solidarności” wiązała się z pacyfikowaniem strajków i wszelkich innych przejawów oporu, zwolnieniami z pracy, uwięzieniem wielu tysięcy osób, drastycznym ograniczeniem swobód i praw obywatelskich.
Tylko na Podbeskidziu w czasie stanu wojennego internowano ponad dwieście osób, blisko sto następnych aresztowano i skazano na długoletnie więzienia. Wielu związkowców zostało zmuszonych do emigracji – wówczas wiązało się to z bezterminowym zakazem powrotu do Polski. – Rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest tragiczną datą. Nie chcemy jej świętować, ale nie możemy o niej zapomnieć, a zwłaszcza o tych, którzy wtedy cierpieli za „Solidarność” – mówi Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności”.
Z inicjatywy związkowców oraz członków nowopowstałego Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” w sobotę, 10 grudnia, o godz. 11.00 w budynku bielskiej Delegatury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Piastowskiej 40 odbędzie się okolicznościowe spotkanie dawnych i obecnych działaczy „Solidarności”, w tym osób represjonowanych w stanie wojennym.
W samą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, a więc we wtorek 13 grudnia, o 18.00 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i tych, którzy dla niej cierpieli. Wcześniej związkowcy złożą kwiaty pod tablicą na kościele Opatrzności Bożej, upamiętniającą osoby represjonowane w stanie wojennym.
Za Ojczyznę i osoby represjonowane w stanie wojennym będziemy się modlić także w trakcie naszej comiesięcznej Mszy za Ojczyznę, odprawionej w niedzielę 11 grudnia o godz. 17.00 w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja.
Apelujemy do zakładowych organizacji „Solidarności” o udział w obu powyższych Mszach wraz z pocztami sztandarowymi.