Solidarność Podbeskidzie W 70. ROCZNICĘ ZBRODNI

W 70. ROCZNICĘ ZBRODNI

W 70. ROCZNICĘ ZBRODNI

Udostępnij na:

W poniedziałek, 19 września, w Żywcu zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające pochodzących z tych stron żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, podstępnie wywiezionych i zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa dokładnie 70 lat temu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Nasza pamięć o pozbawionych życia za prawdę około stu siedemdziesięciu oddanych synów naszej Ojczyzny ma być świadectwem uznania, że była to najwyższa cena, jaką zapłacili za to, aby następne pokolenia mogły żyć w prawdzie i wolności – powiedział biskup Piotr Greger, który w żywieckiej konkatedrze odprawił Mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestniczyli w niej kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także spora grupa młodzieży z żywieckich szkół. Nie zabrakło też reprezentacji podbeskidzkiej „Solidarności” na czele z wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Andrzejem Madydą i regionalnym pocztem sztandarowym.

Po zakończeniu Eucharystii jej uczestnicy przeszli, poprzedzani wojskową kompanią honorową, pod pomnik żołnierzy NSZ, stojącym na skwerze przy ulicy Wyzwolenia, który od tego dnia, zgodnie z decyzją Rady Miejskiej, nosi imię Narodowych Sił Zbrojnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tam odbył się apel poległych, po którym pod pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów. Trzecia, ostatnia część rocznicowych uroczystości odbyła się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie Władysław Sanetra, prezes podbeskidzkiego okręgu Związku Żołnierzy NSZ, przypomniał działalność żołnierzy ze zgrupowania „Bartka” i ich skrytobójczy mord.

* * *

Zgrupowanie żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzone przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”, było największym ugrupowaniem zbrojnym antykomunistycznego podziemia w Beskidach. W lecie 1946 r. skupiało około 400 dobrze uzbrojonych żołnierzy, którzy działali na terenie dzisiejszych powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego. Żołnierze przeprowadzili ok. 340 akcji zbrojnych. 3 maja 1946 zajęli miejscowość Wisła, w której przeprowadzili dwugodzinną defiladę w pełnym umundurowaniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W połowie 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa wprowadził do Zgrupowania swoich agentów, którzy upozorowali przerzut żołnierzy na Zachód. W trzech kolejnych transportach we wrześniu 1946 r. ciężarówkami ze Szczyrku i Wisły zostało wywiezionych w rejon Opolszczyzny ponad 150 uzbrojonych żołnierzy NSZ. Żaden z nich nie wrócił, żaden nie dotarł na Zachód. Sam dowódca, który nie wyjechał z innymi, zginął 1 grudnia 1947 roku po wcześniejszym ujawnieniu się. Został zamordowany przez milicjanta strzałem w plecy w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic.

Po wieloletnich poszukiwaniach szczątki około 30 zamordowanych żołnierzy „Bartka” odnaleziono na byłym lotnisku w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie. Prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, zajmujący się poszukiwaniem szczątków „Żołnierzy Wyklętych”, odnalazł w tym rejonie także żołnierskie sprzączki, klamry, ryngrafy i pochodzące z wojskowych czapek orzełki w koronie. Poszukiwania żołnierskich szczątków mają być  kontynuowane także na polanie w okolicach Barut oraz w kilku innych miejscach. /kai/

Więcej zdjęć »

 

Udostępnij na: