Solidarność Podbeskidzie Uroczyste spotkanie w rocznicę strajku

Uroczyste spotkanie w rocznicę strajku

Członkowie podbeskidzkiej „Solidarności”, a wraz z nią znamienici goście, oddali hołd uczestnikom strajku generalnego z 1981 roku. Główne uroczystości odbyły się 6 lutego, dokładnie w 39. rocznicę podpisania porozumienia kończącego tamten protest.

IMG_1566„Składamy dzisiaj uroczysty hołd przywódcom, uczestnikom oraz wspierającym podbeskidzki strajk generalny z 1981 roku. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, jej obywateli oraz moim własnym chylę czoła przed umiłowaniem wolności, przed prawością i odwagą tysięcy ludzi pracy, którzy tamtej zimy stanęli razem, ręka w rękę, żeby bronić swojej godności, żeby położyć kres wyzyskowi i jawnej niegodziwości” – napisał do uczestników rocznicowych uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. Jego list odczytała doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik podczas głównych uroczystości, zorganizowanych w Bielskim Centrum Kultury (pełny tekst listu znaleźć można TUTAJ).

IMG_1629Wyrazem uznania Prezydenta RP dla uczestników strajku i podbeskidzkich związkowców były też przyznane przez niego odznaczenia – Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla dziewiętnastu dawnych i obecnych działaczy „Solidarności”. Osoby, którym Prezydent RP przyznał te odznaczenie, to: Grzegorz Babij, Helena Dobranowicz, Ryszard Fiut, Adam Gołek, Andrzej Grajewski, Jerzy Hilbrycht, Krzysztof Jasek, Edward Kubas, Henryk Malik, Maciej Mażul, Tadeusz Mendrek, ks. prałat Zbigniew Powada, Marian Socha, Wanda Stróżyk, Jerzy Szumski, Edward Śliwa, Henryk Urban, Jadwiga Utecht-Nolbrzak i Stanisław Zarzycki. Medale dla tych osób (kilka z nich było nieobecnych z przyczyn losowych) wręczyli Agnieszka Lenartowicz-Łysik i I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który przekazał także zebranym swoje pozdrowienie (czytaj TUTAJ).

a (115)Pozdrowienia dla zebranych i dla wszystkich bohaterów podbeskidzkiego strajku z 1981 roku przekazali także gość specjalny bielskich uroczystości główny inspektor pracy minister Wiesław Łyszczek (jego przesłanie publikujemy TUTAJ), diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat Józef Oleszko i przedstawiciel biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adriana Korczago ks. Waldemar Szajthauer, a także – za pośrednictwem przekazu filmowego – wiceminister rodziny Stanisław Szwed i europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Słowa pozdrowień dla uczestników uroczystości skierowali także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz posłanka Mirosława Nykiel. Wśród gości spotkania byli także podbeskidzcy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, a także reprezentanci zaprzyjaźnionych z naszym związkiem instytucji i firm, w tym ze spółki Lotos Oil, która – obok Miasta Bielsko-Biała – była głównym sponsorem rocznicowych uroczystości. Nie zabrakło także przedstawicieli władz „Solidarności” na czele z wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej Tadeuszem Majchrowiczem oraz reprezentantami zaprzyjaźnionych regionów Częstochowskiego, Zagłębie Miedziowe i Śląsko-Dąbrowskiego. – Ta rocznica zawsze jest okazją do spotkania się w gronie przyjaciół, starych znajomych. Cenię sobie obecność każdej i każdego z was, a szczególnie dumny jestem, że są wśród nas bohaterowie tamtego protestu oraz działacze podziemnych struktur „Solidarności” z lat stanu wojennego – podkreślił przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz witając wszystkich zebranych.

IMG_1658W trakcie uroczystości wręczona została także statuetka „Beskidzkiego Górala” wraz z tytułem „Związkowca Roku”. Otrzymał ją Rafał Tyrała, przewodniczący „Solidarności” w bielskiej spółce Proseat oraz członek Zarządu regionu Podbeskidzie i delegat na zjazd krajowy naszego związku. W akcie nadania tego tytułu zostało podkreślone, że Rafał Tyrała otrzymał go za niezłomną walkę o utrzymanie „Solidarności” na terenie spółki Proseat, za codzienną żmudną i efektywną pracę związkową wbrew przeciwnościom i szykanom, za stałą walkę o poprawę warunków pracy i płacy, a także za aktywność w działaniach Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” oraz Klubu Społecznych Inspektorów Pracy.

W części artystycznej spotkania swój program przedstawiła „Bielska Estrada”. Uroczystość zakończyła się – tradycyjnie – długimi rozmowami i wspomnieniami, prowadzonymi w kuluarach gościnnego Bielskiego Centrum Kultury.

a (121)0001IMG_1560IMG_1668