Solidarność Podbeskidzie „Solidarność” na kryzys odc. 10: Emerytury, wsparcie budownictwa mieszkaniowego, PPK w „tarczy”

„Solidarność” na kryzys odc. 10: Emerytury, wsparcie budownictwa mieszkaniowego, PPK w „tarczy”

„Solidarność” na kryzys odc. 10: Emerytury, wsparcie budownictwa mieszkaniowego, PPK w „tarczy”

Udostępnij na:

Wypłata emerytur zgodnie z ustawą, negocjacje w sprawie wskaźnika wzrostu rent i emerytur odbędą się w sierpniu, nie będzie odsetek z ZUS za opóźnienie, nie będzie możliwości zmiany decyzji dot. OFE, termin na zawarcie umowy na PPK przedłużone do października, karencja na dopłaty do kredytu w ramach wsparcia rodzin – w ramach „tarczy antykryzysowej”.

457611) 13 EMERYTURA BĘDZIE WYPŁACANA ZGODNIE Z USTAWĄ. ŚRODKI NA JEJ WYPŁATĘ POCHODZĄ Z FUNDUSZU REZERWY DEMOGRAFICZNEJ, KTÓRY UDZIELA NIEOPROCENTOWANEJ POŻYCZKI FUNDUSZOWI SOLIDARNOŚCIOWEMU.
Art. 31zzb. W roku 2020 realizacja dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów i kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia, o którym mowa w ustawie o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów z dnia 9 stycznia 2020 r., w zakresie w jakim świadczenie to jest finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego, następuje poprzez udzielenie Funduszowi Solidarnościowemu nieoprocentowanej pożyczki przez Fundusz Rezerwy Demograficznej, zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

2) NEGOCJACJE DOTYCZĄCE WSKAŹNIKA WZROSTU RENT I EMERYTUR W 2021 ROKU PRZEPROWADZONE BĘDĄ W SIERPNIU 2020 ROKU (A NIE W CZERWCU) Z ZASTRZEŻENIEM, ŻE TERMIN MOŻE ULEC ZMIANIE W ZWIĄZKU Z HARMONOGRAMEM PRAC NAD BUDŻETEM (WTEDY RM WYDA STOSOWNE ROZPORZĄDZENIE).
Art. 31zzd. 1. W 2020 r. negocjacje w ramach Rady Dialogu Społecznego, o których mowa w art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące zwiększenia wskaźnika waloryzacji, o którym mowa w art.89 ust. 1 tej ustawy, przeprowadza się w sierpniu.
2. Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, określić inny miesiąc przeprowadzenia negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, niż wskazany w ust. 1, mając na względzie harmonogram prac budżetowych.

3) ZUS NIE BĘDZIE ZOBOWIĄZANY DO WYPŁATY ODSETEK ZA OPÓŹNIENIE DECYZJI LUB WYPŁATY ŚWIADCZENIA W CZASIE EPIDEMII I MIESIĄC PO NIEJ.
Art. 31zd. Jeżeli termin wydania decyzji lub wypłaty świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, w razie przekroczenia tego terminu Zakład nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie określonych przepisami prawa cywilnego.

4) W 2020 ROKU NIE MA MOŻLIWOŚCI ZMIANY DECYZJI W ZAKRESIE PRZYSTĄPIENIA DO OFE LUB PRZEJŚCIA Z OFE DO ZUS, A WNIOSKI, KTÓRE ZOSTAŁY ZŁOŻONE PRZEZ OSOBY UBEZPIECZONE NIE WYWOŁUJĄ SKUTKÓW PRAWNYCH.
Art. 31ze. 1. Przepisu art. 39a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w roku 2020 nie stosuje się.
2. Oświadczenia, o których mowa w art. 39a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, złożone od dnia 1 kwietnia 2020 r. nie wywołują skutków prawnych.

5) PODMIOTY, KTÓRE OD 1 STYCZNIA 2020 R. ZOSTAŁY OBJĘTE USTAWĄ O PPK (ZATRUDNIAJĄCE 50-250 PRACOWNIKÓW), MAJĄ CZAS NA ZAWARCIE UMOWY O ZARZĄDZANIE DO 27 PAŹDZIERNIKA 2020 R. A UMOWY O PROWADZENIE PPK DO 10 LISTOPADA 202O R.
Art. 54. W ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215 oraz z 2019 r. poz. 1074 i 1572) w art. 134 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. „Umowy o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie:
1) 3 miesięcy od dnia, o którym mowa odpowiednio w ust. 1 pkt 1, 3 i 4,
2) 9 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 – w imieniu i na rzecz osoby będącej w tym dniu osobą zatrudnioną, chyba że osoba ta przed upływem tego terminu złoży deklarację, o której mowa w art. 23 ust. 2.”

6) JEŻELI KREDYTOBIORCA KORZYSTAJĄCY Z DOPŁAT DO KREDYTU W RAMACH FINANSOWEGO WSPARCIA RODZIN ZŁOŻY WNIOSEK
O KARENCJĘ W SPŁACIE RAT KAPITAŁOWYCH LUB ODSETEK OD KREDYTU, W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ LUB JEJ ZAGROŻENIEM, OKRES TEN NIE BĘDZIE WLICZANY DO OKRESU DOPŁAT. JEDNAKŻE ODSETKI BĘDĄ PODLEGAŁY DOLICZENIU DO KAPITAŁU DO SPŁACENIA (KAPITALIZACJI). DOPŁATY FINANSOWANE SĄ PRZEZ OKRES 8 LAT OD DATY SPŁATY PIERWSZEJ RATY
Art. 15zg. 1. Do okresu dopłat, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2019 r. poz. 1011 oraz z 2020 r. poz. 471), nie wlicza się okresu karencji w spłacie rat kapitałowych lub odsetek od kredytu preferencyjnego, jeżeli karencja ta nastąpiła na wniosek kredytobiorcy złożony w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
2. W okresie karencji w spłacie rat kapitałowych lub odsetek od kredytu preferencyjnego odsetki podlegają kapitalizacji.

7) KARENCJA W SPŁACIE  KAPITAŁU, UDZIELONA NA WNIOSEK KREDYTOBIORCY W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM EPIDEMII NIE BĘDZIE WLICZANA DO OKRESU FINANSOWANIA ZWROTNEGO ORAZ OKRESU KREDYTOWANIA BUDOWY MIESZKAŃ W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU WSPARCIA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO.
FINANSOWANIE ZWROTNE JEST UDZIELANE PRZEZ BGK:
1. towarzystwom budownictwa społecznego spełniającym warunek, o którym mowa w art. 24 ust. 2,
2. spółdzielniom mieszkaniowym,
3. spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkom akcyjnym, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, niedziałającym w formie towarzystwa budownictwa społecznego, zwanym „spółkami gminnymi”.
Art. 15y. Do okresu finansowania zwrotnego oraz do okresu kredytowania, o których mowa w art. 15b ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2195) nie wlicza się okresu karencji w spłacie kapitału, jeżeli karencja ta nastąpiła na wniosek kredytobiorcy złożony w związku z wystąpieniem stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Opracowanie Agata Baranowska-Grycuk

Udostępnij na: