Solidarność Podbeskidzie Seminarium z zakresu ochrony zdrowia w miejscu pracy

Seminarium z zakresu ochrony zdrowia w miejscu pracy

W dniach 14 – 18 października 2019 roku w Ośrodku „Zagroń” (Szczyrk) odbyło się tradycyjne, corocznie organizowane od 15 lat seminarium pt. „Metodyka kontroli zagadnień ochrony zdrowia w miejscu pracy – zadania i uprawnienia Społecznego Inspektora Pracy”, które podbeskidzka „Solidarność” organizuje dla społecznych inspektorów pracy oraz reprezentantów „Solidarności” z zakładowych komisji BHP.
W szkoleniu wzięły udział 64 osoby z ponad dwudziestu zakładowych organizacji związkowych z całego Podbeskidzia, a także m.in. z Tychów, Kłodzka, Elbląga i Krosna.
W tym roku do programu szkolenia został po raz pierwszy wprowadzony moduł dotyczący zagadnień związanych z pracą Urzędu Dozoru Technicznego. Zajęcia te poprowadzili specjaliści z bielskiego biura UDT: Katarzyna Juroszek-Barcik, Wojciech Lehrich oraz Leszek Utrata.
Ponadto, w seminarium uczestniczył po raz pierwszy dyrektor Bielskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marek Magiera oraz z-ca Dyrektora ZUS Sylwia Mleczko, którzy przedstawili zasady pracy tego Urzędu oraz zagadnienia ubezpieczeń społecznych w Polsce.
Zajęcia dotyczące zasad pracy oraz uprawnień Społecznego Inspektora Pracy zostały przeprowadzone przez nadinspektorów: Karola Pietrasinę, Damiana Boraka oraz Jolantę Harężlak z bielskiego biura Okręgowego Inspektora Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach.
Tematyka postępowania powypadkowego oraz uprawnienia związków zawodowych w zakresie BHP przedstawił Piotr Górny – członek Zarządu Regionu Podbeskidzie, Regionalny Koordynator BHP/SIP, a jednocześnie specjalista ds. bhp w spółce Bulten Polska S.A. w Bielsku-Białej, który jest głównym organizatorem tych szkoleń.
Szkolenie zakończyło się egzaminami testowymi z zakresu:
– ogólnej tematyki Seminarium,
– specyfiki działania urządzeń poddozorowych UDT.
Następnie wręczono certyfikaty ukończenia szkolenia.