Solidarność Podbeskidzie „Rząd usiłuje siłą wprowadzić własne uregulowania”. Zerwanie negocjacji ws. paktu społecznego!

Reprezentatywne centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z oburzeniem przyjęły wiadomość o jednostronnym zerwaniu negocjacji nad „Umową Społeczną” przez stronę rządową – czytamy w Stanowisku, jakie przyjęły związki zawodowe w Warszawie 24 maja 2021 r.

Strona rządowa mimo braku uzgodnienia w jakimkolwiek z tematów w poszczególnych obszarach wspólnie ustalonych w ramach zawieranej „Umowy” w dniu 19 maja br. skierował na ścieżkę legislacyjną projekt „ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy” obejmujący swoim zakresem uregulowania wykonywania pracy zdalnej

– czytamy w stanowisku. Z dokumentu dowiadujemy się, iż „strona rządowa mając świadomość generalnych rozbieżności stanowisk, co do wyżej wskazanych propozycji oraz braku uzgodnień w pozostałych obszarach, usiłuje siłą wprowadzić własne uregulowania, nie bacząc na strony dialogu, tworząc jednocześnie bezprecedensowe pole konfliktu”.

Mając na uwadze powyższe strona związków zawodowych uznaje kontynuację negocjacji w ramach „Umowy społecznej” za bezzasadne i nieuzasadnione

– podsumowują autorzy oświadczenia. Pod dokumentem podpisali się liderzy związkowi, m.in. przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda

Autor: raw
Źródło: Tysol