Solidarność Podbeskidzie Relikwie patrona „Solidarności” w podbeskidzkim Wieprzu

Relikwie patrona „Solidarności” w podbeskidzkim Wieprzu

W środę 1 maja – uroczystość św. Józefa Robotnika – w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w podżywieckim Wieprzu odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały one umieszczone w poświęconym tego samego dnia ołtarzu „Solidarności”.

P5017855W uroczystości, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, uczestniczyło rodzeństwo Księdza Jerzego, Teresa i Józef, a także przedstawiciele władz „Solidarności” na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą oraz szefem Regionu Podbeskidzie Markiem Boguszem. Obecny był także przewodniczący podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski, który przywiózł na Podbeskidzie rodzeństwo Księdza Jerzego i jego relikwie. W uroczystości wzięli udział także wiceminister rodziny Stanisław Szwed, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz liczna rzesza wiernych z Wieprza i okolicznych parafii.

P5017910Bezpośrednio przed Mszą św. przewodniczący Komisji Krajowej w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym w Polsce, który ma wpisane do swego statutu wartości chrześcijańskie i tymi wartościami kieruje się w codziennym działaniu. – Mamy też swego błogosławionego patrona, który przypomina nam o tych wartościach. Cieszę się, że w coraz większej liczbie kościołów są relikwie Księdza Jerzego, bo dzięki temu rozszerza się kult tego męczennika „Solidarności” – podkreślił Piotr Duda.

Pomysłodawcą instalacji relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele w Wieprzu był jeden z parafian – Andrzej Biegun, będący równocześnie szefem „Solidarności” Grupy Żywiec SA, a fundatorami ołtarza „Solidarności” komisje „Solidarności” z żywieckiego oddziału tego związku zawodowego.

P5017878P5017853P5017849P5017961P5017939P5017984P5017931P5018013P5017988aP5018048