Solidarność Podbeskidzie Pożegnanie ks. Leopolda Zielasko

Pożegnanie ks. Leopolda Zielasko

Pożegnanie ks. Leopolda Zielasko

Udostępnij na:

W środę, 5 września 2018 roku w Ustroniu odbył się pogrzeb zmarłego cztery dni wcześniej księdza kan. Leopolda Zielasko, długoletniego proboszcza parafii św. Klemensa w Ustroniu, znanego ze swego społecznego zaangażowania, uhonorowanego m.in. tytułem „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”.  Ksiądz Leopold był najstarszym kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej – przeżył 95 lat, w tym 67 w kapłaństwie.045920_V7Qb_zielasko_90Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 r.  w Międzyrzeczu Górnym na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku. W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz Ściernych w Ursusie. W 1944 r. na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 r. zamieszkał u sióstr urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym.

Po przyjęciu święceń 24 czerwca 1951 r. pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śląskim, następnie w Knurowie, a w latach 1957-1962 pełnił posługę kapłańską w prokatedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Od 1969 roku na ponad 33 lata związał się z ustrońską parafią św. Klemensa (do 1995 r.). Znany był ze swego społecznego zaangażowania. Był kapelanem „Solidarności” Ziemi Cieszyńskiej od 1980 do chwili przejścia na emeryturę w 1995 roku. W stanie wojennym udzielał pomocy osobom internowanym i represjonowanym za działalność na rzecz „Solidarności”. Był też inicjatorem niezależnych spotkań i wykładów, organizowanych na terenie parafii. Uczestniczył również w kolportażu niezależnych wydawnictw „Solidarności”.

zielaskoZ inicjatywy księdza powstała Fundacja św. Antoniego, pomagająca ludziom ubogim i poszkodowanym przez los. Kapłan doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu: w Polanie, w Hermanicach i na Zawodziu, a także zadbał o powstanie kaplic w Szpitalach  Reumatologicznym i Uzdrowiskowym.

Ks. Zielasko w 2007 r. otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”. W 2014 r. otrzymał Srebrną Cieszyniankę – prestiżowe wyróżnienie samorządowców za pracę na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

W 1995 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w bielskiej Wapienicy, gdzie służył pomocą duszpasterską w parafii św. Franciszka.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

Zdjęcia i tekst: Katolicka Agencja Informacyjna + inf. własna

Udostępnij na: