Solidarność Podbeskidzie Podbeskidzka młodzież w Warszawie

Podbeskidzka młodzież w Warszawie

Podbeskidzka młodzież w Warszawie

Udostępnij na:

W środę, 11 kwietnia, 30-osobowa grupa licealistów z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca przebywała wraz ze swymi nauczycielami historii i WOS w Warszawie. Była to nagroda za osiągnięte przez nich wysokie lokaty w VIII Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”, organizowanym przez katowicki Oddział IPN i podbeskidzką „Solidarność”.

IMG_5877Uczestnicy tej wyprawy reprezentowali szkoły średnie Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca. Na początku pobytu w Warszawie – dzięki pomocy naszego wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda – mieli okazję zwiedzić gmach Sejmu RP. Oprowadzał ich tam poseł Grzegorz Puda. W trakcie tego punktu wycieczki młodzież miała okazję zobaczyć nie tylko gmach parlamentu i podglądnąć posłów w trakcie ich pracy, ale także zderzyć się z… blokadą sejmowego biura przepustek, zorganizowaną przez opozycję.

IMG_5990Później była okazja zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego (fundatorem biletów był poseł Grzegorz Puda). Tam też młodzież spotkała się z prezesem IPN, dr. Jarosławem Szarkiem. – Bardzo chciałem się spotkać z wami, laureatami konkursu o „Solidarności”. Interesujecie się przeszłością, naszą nieodległą historią. Jesteście kolejnym pokoleniem w sztafecie pokoleń, które cieszą się niepodległością, o nią troszczą i ją poznają – mówił prezes IPN do zgromadzonej młodzieży. Była to także okazja do zadawania pytań szefowi IPN oraz do zrobienia sobie z nim pamiątkowych zdjęć. Szczególnie chętnie skorzystała z tego reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego w Czechowicach-Dziedzicach – wszak prezes też kończył tę szkołę!

IMG_6064Na zakończenie pobytu w Warszawie zaplanowana została modlitwa przy grobie Patrona „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzenie poświęconej mu izby pamięci. Oprowadzali nas tam wikary parafii św. Stanisława Kostki ks. kanonik Michał Kotowski oraz opiekun grobu Księdza Jerzego Aleksander Piwoński. Tam też mieliśmy niecodzienną okazję spotkać się ze starszym bratem Księdza Jerzego, 72-letnim Józefem Popiełuszką. Jesteśmy przekonani, że obfite przeżycia tego dnia na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki. Wrócili do domów bardzo późną nocą zmęczeni ale też pełni wrażeń…

Wyjazd do Warszawy sfinansował i zorganizował Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” we współpracy z katowickim Oddziałem IPN. Dziękujemy za wszelką pomoc (tę wymienioną wyżej i tę niewymienioną) wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi i posłowi Grzegorzowi Pudzie, prezesowi IPN Jarosławowi Szarkowi, dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego, ks. kan. Michałowi Kotowskiemu oraz panom Aleksandrowi Piwońskiemu i Józefowi Popiełuszce. Dziękujemy także wszystkim uczniom i ich opiekunom za trud uczestnictwa w naszym wyjeździe.

 

 

 

 

 

Udostępnij na: