Solidarność Podbeskidzie Podbeskidzie na XI Święcie Dziękczynienia

Podbeskidzie na XI Święcie Dziękczynienia

Podbeskidzie na XI Święcie Dziękczynienia

Udostępnij na:

„Dziękujemy za Niepodległość” to hasło ogólnopolskiego XI Święta Dziękczynienia, które miało miejsce w niedzielę, 3 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, najwyższych władz państwowych i samorządowych, wzięła udział także reprezentacja podbeskidzkiej „Solidarności”.

Swieto DziekczynieniaWśród uczestników Święta Dziękczynienia byli związkowcy z „Solidarności” bielskich spółek Befado i FCA, Ochotniczych Hufców Pracy oraz żywieckiego Cabindu, a także reprezentacja Zarządu Regionu z wiceprzewodniczącym Andrzejem Madydą i regionalnym pocztem sztandarowym. Warto dodać, że związkowcy z Podbeskidzia oprócz udziału w dziękczynnych uroczystościach znaleźli tez czas na nawiedzenie grobu naszego Patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Dziękczynna uroczystość rozpoczęła się od przemarszu uczestników z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Nieprzypadkowo na tegoroczne uroczystości, przypadające w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrano relikwie Świętej Siostry Faustyny, która zanotowała na kartach „Dzienniczka”, że codziennie modli się w intencji Ojczyzny.

Uroczystej Eucharystii w samo południe przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę Świętą koncelebrowali biskupi z Polski i zagranicy. W homilii abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podkreślił wartość świętowania, nawiązując do dziękczynienia za 100-lecie niepodległości. Abp Ryś odniósł się również do daru wolności i umiejętności dzielenia się tym darem z innymi;  prosił również, aby nie bać się wolności drugich. Wspomniał także o Solidarności, która stworzyła naszą wolność. „Wiara w wolność to wiara w drugiego człowieka” – powiedział abp Ryś. „Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za niepodległą Polskę” – podsumował metropolita łódzki.

Prezydent RP Andrzej Duda, abp Wojciech Polak i kard. Kazimierz Nycz zapalili świecę niepodległości – dar Piusa IX. Życzeniem papieża było, aby zapalono ją w wolnej Warszawie. Ogień pochodził z Grobu Nieznanego Żołnierza.

(BP KEP/inf. własna)

Udostępnij na: