Solidarność Podbeskidzie Pluralizm związkowy w Służbie Więziennej. Na Śląsku powołano „Solidarność”

Pluralizm związkowy w Służbie Więziennej. Na Śląsku powołano „Solidarność”

Do Służby Więziennej na Śląsku wkroczyła „Solidarność”. Dzień po wejściu w życie zmian w przepisach o służbach mundurowych powstała tam Międzyzakładowa Organizacja NSZZ „S”.

Jej przewodniczący Andrzej Kołodziejski w rozmowie z portalem tvp.info podkreślił, że jego celem od dłuższego czasu było przełamanie monopolu związkowego i w końcu udało się to osiągnąć.Pomogła w tym ustawa zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która weszła w życie 27 października. Zmiany dotyczą ustaw o Policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej. Dotychczas w tych służbach funkcjonował tzw. „monopolizm związkowy”.

Dotychczas pracownicy Służby Więziennej mogli zrzeszać się w ramach tylko jednej organizacji (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

– Pracownicy służby więziennej w końcu będą mieć wybór, którego do tej pory nie mieli – ocenia Kołodziejski. „Solidarność” obecnie buduje struktury, a do śląskiego oddziału mogą dołączyć organizacje z kolejnych województw.

– W państwie demokratycznym mamy pluralizm polityczny, teraz będziemy mieć także pluralizm związkowy – dodaje Kołodziejski.

O „przełamanie monopolu” szefostwo NSZZ „Solidarność” – mimo sprzeciwu części środowiska – walczyło zresztą od dłuższego czasu.