Solidarność Podbeskidzie Piotr Duda gościem podbeskidzkich związkowców

Piotr Duda gościem podbeskidzkich związkowców

W poniedziałek, 25 lipca, odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. Gościem spotkania był przewodniczący Komisji Krajowej naszego związku, Piotr Duda.

Podczas spotkania w Bielsku-Białej

Tradycyjnie w posiedzeniach władz podbeskidzkiej „Solidarności” jako goście uczestniczą – jeśli tylko pozwalają im na to inne obowiązki – wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i senator Andrzej Kamiński. W trakcie tych spotkań informują związkowców o najważniejszych – zwłaszcza dla ludzi pracy – działaniach i zamierzeniach rządu oraz parlamentu. Tak było też na ostatnim posiedzeniu, ale tym razem ich informacje zostały ocenione i skomentowane przez gościa specjalnego, przewodniczącego KK Piotra Dudę. – Podczas naszych demonstracji w minionych latach uparcie, wielokrotnie powtarzaliśmy „I tak zwyciężymy”, ale czasem przychodziły chwile zwątpienia. Teraz, przez kilka miesięcy osiągnęliśmy więcej, niż przez minione osiem lat. Oczywiście, mogłoby być lepiej, ale trzeba głośno mówić o tym, co osiągnęliśmy naszym uporem i konsekwentnym podnoszeniem naszych żądań i postulatów – mówił związkowcom Piotr Duda. Do najważniejszych osiągnięć zaliczył funkcjonowanie Rady Dialogu Społecznego, likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki (wprowadzenie obowiązku podpisania umowy o pracę przed jej podjęciem), dalsze ograniczanie patologii, związanych z umowami śmieciowymi, podniesienie płacy minimalnej do poziomu 2000 złotych, a także wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej. Wyraził satysfakcję ze zmian wprowadzonych do ustawy o zamówieniach publicznych: – Cena nie będzie już kryterium decydującym, gdyż wprowadzono tak zwaną klauzulę społeczną, a więc ważna będzie uczciwość pracodawcy – zatrudnianie pracowników na umowy o pracę, terminowe wypłaty i tak dalej – tłumaczył Piotr Duda. Pozytywnie ocenił zapowiedź przywrócenia wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, choć w tym przypadku zapowiedział dalsze negocjacje z rządem. – Po pierwsze uważamy, że można ten wiek przywrócić szybciej niż w rządowych zapowiedziach (październik 2017 r.), a po drugie absolutnie nie rezygnujemy z naszego żądania możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn. W tych sprawach będziemy dalej negocjować i  wierzę, że i tutaj odniesiemy sukces – powiedział Piotr Duda. Podkreślił, że nadal „Solidarność” oczekuje na rozmowy o naprawie całego systemu emerytalnego. Związek oczekuje też na uregulowanie statusu obcokrajowców pracujących w Polsce. – Nie mamy nic przeciwko ich zatrudnianiu, ale na cywilizowanych warunkach. Nie mogą psuć rynku pracy – podkreślił szef KK. Podobnie mówił o patologiach, wiążących się z wieloma agencjami pracy tymczasowej.

W trakcie spotkania w Bielsku-Białej Piotr Duda podkreślił znaczenie obywatelskiej inicjatywy, mającej doprowadzić do ograniczenia handlu w niedziele i zachęcał związkowców do wsparcia tej akcji. Odpowiadając na pytania członków Zarządu Regionu mówił o sytuacji w poszczególnych branżach (m.in. ochronie zdrowia, energetyce i oświacie), o planowanych zmianach w ustawie o związkach zawodowych, o przygotowaniach do jesiennego Krajowego Zjazdu Delegatów. Oceniając współpracę z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznał ją za wzorcową. – To jest najważniejszy dla nas resort i dlatego daliśmy tam naszych najlepszych ludzi, wiceministrów Staszka Szweda i Marcina Zielenieckiego – powiedział Piotr Duda.