Solidarność Podbeskidzie Pielgrzymka – dzień pierwszy i noc

Pielgrzymka – dzień pierwszy i noc

XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy odbyła się w dniach 16 i 17 września na Jasnej Górze pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”. Jej głównym organizatorem w tym roku była „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy dzień naszego pielgrzymowania rozpoczął się od złożenia kwiatów pod częstochowskim pomnikiem Patrona „Solidarności”, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Było to dla Podbeskidzia chwila szczególna, bo wizerunek naszego Patrona znalazł się też na nowym regionalnym sztandarze, który poświęcony został tego samego wieczora na jasnogórskim Szczycie podczas Mszy świętej, sprawowanej pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla w asyście m.in. diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prałata Józefa Oleszki. Na nowym sztandarze przedstawione zostały, obok podobizny Księdza Jerzego, także godło Polski i herby miast, w których działają oddziały podbeskidzkiej „Solidarności”. Został on ufundowany przez zakładowe organizacje związkowe z całego regionu. Eucharystię swym śpiewem uświetnił zespół Grojcowianie z Wieprza. Byli oni tez obecni podczas kolejnych etapów pielgrzymki tego i następnego dnia.

Ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel prowadził też rozważania w czasie Apelu Jasnogórskiego, transmitowane m.in. przez Telewizję Trwam. Później związkowcy z naszego regionu przewodniczyli Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach, czytając rozważania kolejnych stacji Męki Pańskiej.

O północy nasz duszpasterz ks. prałat Józef Oleszko przewodniczył Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Później, aż do godziny 4.30, związkowcy ze spółek Hutchinson w Żywcu i Delphi w Jeleśni wspólnie z Grojcowianami prowadzili czuwanie przed Cudownym Obrazem, zawierzając Matce Bożej swe radości, troski i prośby.