O polityce klimatycznej ponad podziałami
Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24 zaprasza na konferencję Społeczny PRE_COP 24, która odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia w Katowicach. Jednym z jej założeń jest przygotowanie do grudniowego szczytu klimatycznego COP24. Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda.
– Politykę klimatyczną powinniśmy wypracować wspólnie. To oczywiście nie jest możliwe od razu na nadchodzącej konferencji COP, ale chcielibyśmy wystąpić z taką inicjatywą, aby było to możliwe na następnych szczytach klimatycznych – uważa Kazimierz Grajcarek
PRE_COP24 to społeczny projekt, którego organizatorami są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku i Górnictwo OK. Uczestnicy PRE_COP24 zaznaczają, że będą forsować rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia zawartości dwutlenku węgla w atmosferze, ale nie oznaczają równoczesnego likwidowania miejsc pracy w przemyśle.
– To szerszy problem niż sama dekarbonizacja. Chodzi również o przyszłość całego przemysłu i związanych z tym miejsc pracy. Obecna polityka Unii Europejskiej i ONZ, poprzez nakładanie coraz bardziej wyśrubowanych norm, przyczynia się do likwidacji miejsc pracy. Szczyt klimatyczny w Katowicach może przynieść kolejne niekorzystne zapisy, które uderzą w przemysł. Naszym zdaniem to nie jest konieczność. Można w inny sposób dbać o ochronę środowiska, niekoniecznie likwidując miejsca pracy – podkreśla Kazimierz Grajcarek
– Konferencja będzie miała charakter otwarty. Nie będziemy na niej hamować jakichkolwiek wypowiedzi. To będzie zasadnicza różnica. Naszym założeniem jest także, to że o klimacie i polityce klimatycznej będziemy rozmawiać ponad podziałami – wyjaśnia Kazimierz Grajcarek.
Uczestnicy sierpniowej konferencji mają w planach zwrócić się do władz szczytu klimatycznego o podsumowanie ostatnich 25 lat ich organizowania oraz przedstawienie skutków podejmowanych decyzji społecznych, finansowych i w ochronie środowiska.
– Chcemy też zaproponować, by dialog o polityce klimatycznej odbywał się nieco inaczej. Dziś rozmawiają o niej politycy i naukowcy. My chcemy zaproponować nieco inne rozwiązanie, czyli czworoboczny stół. Przy nim z jednej strony będą politycy. Potem naukowcy, pracodawcy i związki zawodowe – tłumaczy związkowiec.
Na konferencję zostali zaproszeni związkowcy ze 140 krajów, naukowcy i politycy.
pm
Źródło: tysol.pl