Młodzież z Podbeskidzia w kolebce „Solidarności”
Trzydziestu uczniów z Podbeskidzia wzięło udział – wraz ze swymi nauczycielami – w trzydniowym wyjeździe edukacyjnym do Gdańska. Była to nagroda za zajęcie czołowych lokat w dwóch konkursach, poświęconych „Solidarności”.
Młodzież reprezentowała łącznie 13 szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca. Na początku tego roku uczniowie ci z powodzeniem wzięli udział w IX Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni” oraz I Konkursie Plastycznym „Solidarność w oczach młodzieży”. Wyjazd do Gdańska był dodatkową nagrodą, ufundowaną przez podbeskidzką „Solidarność”.
Wycieczka, której głównym organizatorem był wiceprzewodniczący ZR Stanisław Sołtysik, odbyła się w dniach 4-6 kwietnia. W drodze do Gdańska młodzież zatrzymała się we Włocławku, gdzie złożono kwiaty pod krzyżem przy tamie na Wiśle – w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, dzisiejszego patrona NSZZ „Solidarność”.
W Gdańsku młodzież oddała hołd stoczniowcom poległym w grudniu 1970 roku, składając wiązankę kwiatów pod pomnikiem Trzech Krzyży. Później był czas na zwiedzenie historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej – w miejscu podpisania Porozumień Sierpniowych, a także bazyliki św. Brygidy oraz gdańskiej starówki. Na drugi dzień uczestnicy wyjazdu zostali przyjęci przez Piotra Dudę, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, oraz jego zastępcę Bogdana Bisia. Spotkanie to odbyło się w siedzibie KK – w Sali konferencyjnej Akwen oraz w gabinecie szefa „Solidarności”. Później był czas na zwiedzenie ekspozycji w Europejskim Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej, a także oddanie hołdu bohaterskim obrońcom Poczty Polskiej, poległym w pierwszych godzinach II Wojny Światowej. W ostatni dzień, już w drodze powrotnej na Podbeskidzie, była jeszcze okazja do zwiedzenia zamku w Malborku.
W zgodnej opinii uczniów i ich opiekunów, wśród których dominowali nauczyciele historii, był to niezwykle udany i bardzo intensywny czas poznawania najnowszej historii Polski, w tym przede wszystkim dziejów „Solidarności’.