Solidarność Podbeskidzie Mirek Biernot upamiętniony w bazylice św. Brygidy

Mirek Biernot upamiętniony w bazylice św. Brygidy

We wspaniałym bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku – świątyni zwanej Bastionem Solidarności – znalazł się srebrny listek, upamiętniający zmarłego w ubiegłym roku Mirosława Biernota, działacza „Solidarności” spółki Lotos Terminale w Czechowicach-Dziedzicach.

672m_biernotBursztynowy ołtarz powstaje od kilkunastu lat. Wśród darczyńców, przekazujących ofiary na ten cel, jest „Solidarność”, są spółki i instytucje, a zwłaszcza indywidualne osoby. Na jednym z liści winorośli, znajdującym się tuż przy tabernakulum, został wygrawerowany napis: „Mirosław Biernot – człowiek Solidarności”. – W ten sposób chcieliśmy upamiętnić tę niezwykłą postać, nie tylko oddanego działacza związkowego, ale też dobrego człowieka, wspaniałego męża, ojca, przyjaciela – mówi Krzysztof Nowicki, prezes spółki Lotos Oil, jeden z inicjatorów tego upamiętnienia. Oficjalna prezentacja listka odbyła się podczas mszy św., odprawionej 21 września przez proboszcza bazyliki ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.

IMG_0665W uroczystości uczestniczyli żona Mirosława Biernota, Małgorzata i jego syn, Kamil, a także reprezentacja podbeskidzkiej „Solidarności” z przewodniczącym ZR Markiem Boguszem oraz przedstawiciele macierzystej komisji Mirosława Biernota – Międzyzakładowej Organizacji Związkowej czechowickiej spółki Lotos Terminale z przewodniczącym Adamem Sobczykiem. Nie zabrakło pocztów sztandarowych Zarządu Regionu i „Solidarności” Lotos Terminale. Obecni byli także reprezentanci zarządów spółek Lotosu – obok wspomnianego Krzysztofa Nowickiego z Lotos Oil także prezesi Tadeusz Szkudlarski z Lotos Terminale i Bartłomiej Łęgowski z RCEkoenergia.

– Mirek był doskonałym związkowcem, sprawdzonym zwłaszcza w trudnym czasie przekształceń spółek Grupy Lotos, a przy tym wspaniałym kolegą. Z pewnością swym życiem i pracą zasłużył na tak niezwykłe upamiętnienie – powiedział Marek Bogusz po zakończeniu uroczystości w bazylice św. Brygidy.