Solidarność Podbeskidzie Matka Boża Solidarności na Żywiecczyźnie

Matka Boża Solidarności na Żywiecczyźnie

W święto 3 maja w kościele Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu koło Żywca odbyła się uroczysta inauguracja peregrynacji na Żywiecczyźnie obrazu Matki Bożej Solidarności oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obraz Matki Bożej Solidarności peregrynuje po parafiach diecezji bielsko-żywieckiej w związku z organizacją przez podbeskidzką „Solidarność” tegorocznej, XXXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Jest to jeden z elementów duchowych przygotowań do tego wydarzenia. Obraz, wraz z towarzyszącymi mu relikwiami Księdza Jerzego, gościł już w wybranych parafiach Bielska-Białej oraz Ziemi Cieszyńskiej. Teraz trafił na Żywiecczyznę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mszę św. na powitanie obrazu sprawowali proboszcz wieprzańskiej parafii ks. Jerzy Matura wraz z diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy, ks. Józefem Oleszką. W Eucharystii – obok licznie zgromadzonych parafian – uczestniczyli wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, przedstawiciele władz samorządowych Żywca i gminy Radziechowy-Wieprz, a także pokaźna reprezentacja związkowców na czele z szefami regionów Częstochowa i Podbeskidzie, Jackiem Strączyńskim i Markiem Boguszem. W Mszy wzięły też udział liczne poczty sztandarowe „Solidarności”, miejscowych szkół, strażaków, górników, kolejarzy oraz organizacji społecznych. Uroczystość uświetnił też zespół „Grojcowianie” oraz miejscowa orkiestra dęta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W homilii ks. Jerzy Matura przypomniał zarówno genezę uchwalenia i znaczenie Konstytucji 3 Maja, jak również dzieje obrazu Matki Bożej Solidarności. Przedstawił też życie i posługę męczennika „Solidarności”, ks. Jerzego Popiełuszki. – Musimy pamiętać, jaką cenę za naszą wolność zapłaciły minione pokolenia Polaków. Jesteśmy zobowiązani ją utrzymać i rozwijać, by przekazać ją następnym pokoleniom. Tym z kolei, którzy za naszą wolność walczyli, cierpieli i ginęli, jesteśmy winni naszą wdzięczność, pamięć i modlitwę – podkreślił na zakończenie homilii gospodarz wieprzańskiej parafii.

Na zakończenie uroczystości parafianie i goście mieli możliwość uczczenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W ramach peregrynacji po Ziemi Żywieckiej obraz Matki Bożej Solidarności będzie jeszcze gościć w parafiach Chrystusa Króla w Żywcu Sporyszu (8-14 maja), św. Floriana w Żywcu Zabłociu (15-21 maja), w parafii św. Marcina w Radziechowach (22-28 maja) oraz w żywieckiej konkatedrze pw. Narodzenia NMP (29 maja – 4 czerwca).