Solidarność Podbeskidzie Kto zostanie przewodniczącym „S”? Zbliża się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

W dniach 25-26 października 2018 roku odbędzie się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Miejscem obrad będzie Częstochowa. Do kompetencji KZD należy m.in. uchwalanie ogólnego programu działania Związku, zmiana Statutu oraz wybór przewodniczącego Komisji Krajowej. Od 2010 funkcję przewodniczącego „S” pełni Piotr Duda.Decyzję o miejscu i terminie KZD podjęli członkowie Komisji Krajowej na obradach w Wieliczce w ubiegłym roku. Do kompetencji Krajowego Zjazdu Delegatów należy m.in. uchwalanie ogólnego programu działania Związku, zmian Statutu oraz wybór przewodniczącego Komisji Krajowej. – KZD to najwyższa władza Związku. Nie tylko wybiera i rozlicza przewodniczącego i Komisję Krajową, ale też przyjmuje najważniejszy dokument – uchwałę programową. To od niej zależy co Solidarność będzie robiła przez najbliższe 4 lata – powiedział w rozmowie z „TS” Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Solidarności. Gośćmi zjazdu będzie m.in Prezydent RP Andrzej Duda, a także wielu przedstawicieli rządu. Lista nie jest jeszcze zamknięta. Krajowy Zjazd Delegatów tworzą delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów. Liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków Związku zrzeszonych w danym regionie. Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Obecnie KZD liczy 325 delegatów. Wśród nich jest ośmiu reprezentantów podbeskidzkiej „Solidarności” – są to: Andrzej Biegun (Browar Żywiec), Marek Bogusz (przewodniczący ZR), Mirosław Brzuśnian (Tauron Dystrybucja B-B), Dariusz Dudek (PG Silesia Czechowice-Dz.), Piotr Górny (Bulten Shiloh B-B), Krzysztof Jaworski (Grupa Kęty), Paweł Łabuz (Sews Cabind Żywiec) i Rafał Tyrała (Proseat B-B).

raw/k (tysol) + inf. wł.