Solidarność Podbeskidzie Konkurs „Solidarność w oczach młodzieży” podsumowany

Konkurs „Solidarność w oczach młodzieży” podsumowany

We wtorek 6 sierpnia 2024 r. w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności” w Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie trzeciej edycji konkursu plastycznego „Solidarność w oczach młodzieży”.

Konkurs zorganizowany został przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” oraz Sekcję Regionalną Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, a honorowy patronat nad tą inicjatywą objął dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej . Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół średnich Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i  oświęcimskiego.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu ze swoimi pracami – na zdjęciu od lewej: Nina Pępek (miejsce 2), Katarzyna Hetnał (miejsce 1), Błażej Niedziela (miejsce 3) oraz Oliwia Jakubiec (nagroda internautów).

Tegoroczny konkurs, któremu towarzyszyło motto „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat”, tematycznie nawiązywał do 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 44. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz 45. rocznicy pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu to:

Miejsce I – KATARZYNA HETNAŁ – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Fałata w Bielsku-Białej;

Miejsce II – NINA PĘPEK – V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej;

Miejsce III – BŁAŻEJ NIEDZIELA – Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej;

Nagroda internautów – OLIWIA JAKUBIEC – Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej.

W uroczystym podsumowaniu konkursu i wręczenia nagród dla zwycięzców wzięli udział m.in. wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie Andrzej Kołodziejski, szefowa Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Justyna Kurasiewicz i jej zastępca Błażej Dobrogoszcz, uczestnicząca w komisji konkursowej plastyk Aleksandra Dobrogoszcz oraz przewodniczący Komisji Zakładowej „S” przy Zarządzie Regionu Michał Przybył, który był pomysłodawcą i głównym organizatorem tego konkursu. W uroczystości wziął udział także patron konkursu – dyrektor katowickiego Oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, a także radna Karolina Lewkowicz, która ufundowała część nagród.

– Ten konkurs jest jednym z wielu naszych działań, dzięki którym chcemy zainteresować młode pokolenie najnowszą naszą historią, w tym szczególnie historią „Solidarności”. Chcemy by „Solidarność” i związane z nią ideały były żywe wśród młodzieży.  Dlatego angażujemy się w doroczną grę miejską „Tropami Solidarności” oraz w organizację kolejnych edycji podbeskidzkiego konkursu historycznego „Solidarni”. W te działania wpisuje się także ten konkurs plastyczny. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom. Dziękuję, że chciało się Wam podjąć trud uczestnictwa w tym przedsięwzięciu  – powiedział po wręczeniu nagród wiceprzewodniczący ZR Andrzej Kołodziejski.