Konkurs o Solidarności
We wtorek, 27 stycznia 2015 roku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał V Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, zorganizowanego przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak nazywał się premier, który w czerwcu 1976 roku ogłosił podwyżki cen żywności? Czego dotyczył pierwszy, najważniejszy postulat strajkujących robotników w sierpniu 1980 roku? W jakim zakładzie pracy mieściła się siedziba komitetu strajkowego podbeskidzkiej „Solidarności” podczas pogotowia strajkowego w czasie tak zwanego kryzysu bydgoskiego?
Odpowiedzi na te i ponad 40 innych pytań, dotyczących wydarzeń z lat 1976-1989 musieli znać uczestnicy konkursu o „Solidarności”. Nieprzypadkowo finałowe spotkanie odbyło się we wtorek, 27 stycznia – dokładnie tego dnia minęła 34. rocznica rozpoczęcia podbeskidzkiego strajku generalnego z 1981 roku (jedno z konkursowych pytań dotyczyło właśnie tej daty).
W finałowych zmaganiach wzięło udział 46 uczniów z 17 szkół ponadgimnazjalnych Cieszyna, Wisły, Czechowic-Dziedzic, Żywca, Kóz i Bielska-Białej. Z konkursowymi pytaniami najlepiej poradzili sobie reprezentanci cieszyńskich szkół. Pierwszą nagrodę zdobyła Alicja Gorońska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Na drugim miejscu znalazł się Łukasz Kołder z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Trzecie nagrody zdobyli ex aequo Andrzej Poncza z Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie i Joanna Węglorz ze wspomnianego już LO im. Osuchowskiego.
Dyplomy i nagrody książkowe dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów wręczali dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder oraz przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz. W uroczystości podsumowania konkursu uczestniczyli też przewodnicząca oświatowej „Solidarności” Jadwiga Utecht-Nolbrzak, członek ZR Piotr Gołąb, a także przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej. – Dziękuję wam wszystkim za zainteresowanie się dziejami naszej „Solidarności”. Dziękuję za to, że postanowiliście, mimo mnóstwa innych obowiązków, przygotować się i wziąć udział w tym konkursie. Jestem przekonany, że kultywując pamięć o naszej nieodległej przeszłości zagospodarowujecie wolność, wywalczoną przez waszych rodziców i dziadków – mówił do uczestników konkursu szef podbeskidzkiej „Solidarności”.
Wyniki dostępne są tutaj.
Zdjęcia: Artur Kasprzykowski