Solidarność Podbeskidzie Debata o bezpiecznej pracy

Debata o bezpiecznej pracy

Debata o bezpiecznej pracy

Udostępnij na:

W poniedziałek, 23 kwietnia podbeskidzka „Solidarność” po raz 23. zorganizowała uroczyste obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Ich głównym punktem było seminarium, poświęcone sprawom bezpieczeństwa i higieny pracy, zorganizowane w budynku bielskiej delegatury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. IMG_6210 To jest nasza podbeskidzka tradycja, by w ten dzień w sposób szczególny pochylić się nad warunkami pracy, nad problemami bhp – powiedział przed rozpoczęciem seminarium jego główny organizator, Piotr Górny, kierujący na Podbeskidziu związkowym Klubem Społecznych Inspektorów Pracy.

W tym roku w seminarium uczestniczyli przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy z Katowic i Bielska-Białej oraz bielskiego Sanepidu. Obecni byli także pracownicy służb bhp, społeczni inspektorzy pracy oraz przedstawiciele zakładowych organizacji „Solidarności” z całego Podbeskidzia. Gośćmi specjalnymi spotkania byli wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej  Stanisław Szwed oraz wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

IMG_6219– Pamiętam początki naszych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Jako pierwsi w kraju organizowaliśmy z tej okazji seminaria Byłem wówczas wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu. Warto podkreślić, że wówczas bez porównania poważniejszy był w Polsce problem łamania przepisów bhp i wypadków przy pracy. Jednak i dziś – gdy w skali roku mamy 270 wypadków śmiertelnych przy pracy i około 660 poszkodowanych w ciężkich wypadkach – jest to bardzo poważny problem – mówił podczas otwarcia seminarium wiceminister Stanisław Szwed.

– Wypadki przy pracy i choroby zawodowe to niepowetowane rodzinne tragedie i wymierne koszty społeczne, gospodarcze i budżetowe związane z odszkodowaniami lub rentami. Kluczowym wyzwaniem pozostaje zmiana świadomości pracodawców i pracowników. Taka zmiana musi się opierać na uznaniu, że kwestia ochrony zdrowia i życia to wspólny interes stron uczestniczących w procesie pracy – napisał w liście do uczestników seminarium główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek przekazując podziękowanie podbeskidzkiej „Solidarności” za podejmowanie tematyki bezpieczeństwa i ochrony pracy oraz promowanie kultury bezpiecznej pracy.

IMG_6227Główny temat tegorocznego seminarium to hasło „Młodzi – bezpieczni w pracy”. Do tego problemu nawiązywał referat „Wzrost świadomości ergonomicznej społeczeństwa jako niezbędny czynnik poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia młodych pracowników”, który zaprezentowała dr Wiesława Horst z Politechniki Poznańskiej. Później swe referaty przedstawili też przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu.

Przed rozpoczęciem seminarium jego uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy, upamiętniającej podbeskidzkich związkowców, którzy zmarli lub zginęli w trakcie wykonywania obowiązków służbowych – Jana Frączka, Aleksandry Polak i Stanisława Olejaka.

IMG_6207IMG_6152IMG_6158IMG_6198IMG_6147IMG_6209IMG_6242IMG_6219IMG_6233IMG_6237IMG_6213IMG_6224IMG_6213aIMG_6248IMG_6236IMG_6266

Udostępnij na: