Solidarność Podbeskidzie Co oni wiedzą o „Solidarności”…

Co oni wiedzą o „Solidarności”…

Co oni wiedzą o „Solidarności”…

Udostępnij na:

Ponad pięćdziesięciu uczniów z osiemnastu szkół ponadgimnazjalnych z Cieszyna, Wisły, Żywca, Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej weźmie wkrótce udział w międzyszkolnym finale VI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, organizowanego przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” we współpracy z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W środę, 3 lutego 2016 roku, w gościnnym Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przy ul. Sterniczej 4 w Bielsku-Białej odbędzie się finał VI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. Uczestnicy finałowych zmagań wcześniej musieli zwycięsko przebrnąć przez etap szkolny (test eliminacyjny można znaleźć TUTAJ, a odpowiedzi zamieszczamy TUTAJ). Jeszcze tego samego dnia odbędzie się podsumowanie tej edycji naszego konkursu i rozdanie nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników, które zostały ufundowane wspólnie przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” oraz IPN.

Pierwsza edycja konkursu „Solidarni” zorganizowana została w roku szkolnym 2010/2011 z okazji XXX Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Konkurs jest  adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Inicjatywa ta była kontynuowana również w kolejnych latach skupiając coraz więcej  uczestników, reprezentujących wciąż rosnącą liczbę szkół. Od ubiegłego roku podobny konkurs organizowany jest w powiecie oświęcimskim.

Celem konkursu jest zapoznanie młodzieży z historią „Solidarności” oraz – szerzej – sytuacją społeczno-polityczną w Polsce i Europie w latach 1978-1990, a także uświadomienie młodzieży znaczenia NSZZ „Solidarność” w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i na świecie. Poprzez tę inicjatywę chcemy wśród młodych ludzi wzbudzić poczucie dumy z dokonań rodaków, często nawet rodziców czy dziadków, przywracać znaczenie nieco zapomnianego słowa „patriotyzm”, a także pomagać w budowaniu odpowiedniej postawy moralnej i obywatelskiej.

Udostępnij na: