Solidarność Podbeskidzie Co czeka czechowicką elektrociepłownię?

Co czeka czechowicką elektrociepłownię?

Co czeka czechowicką elektrociepłownię?

Udostępnij na:

Przyszłość czechowickiej elektrociepłowni stoi pod znakiem zapytania. Zakład, dający pracę dwustu osobom, głównie mieszkańcom Czechowic i Bielska-Białej, może zostać zamknięty. „Solidarność” robi wszystko, by do spełnienia się tego czarnego scenariusza nie dopuścić.

elektocieplownia_czechowice_9f29

Elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach

Czechowicka elektrociepłownia należy do Zakładu Wytwarzania Bielsko-Biała, wchodzącego w skład spółki Tauron Ciepło. Jednym z głównych odbiorców ciepła, wytwarzanego przez tę elektrociepłownię, jest gmina Czechowice-Dziedzice. Teraz to ma się zmienić – pod koniec października Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyjęła uchwałę „w sprawie wyrażenia poparcia dla działań Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej sp. z o. o. dotyczących planowanej zmiany źródła wytwarzania ciepła służącego lokalnej sieci ciepłowniczej”. Radni upoważnili miejską spółkę, zajmującą się m.in. zarządzaniem siecią ciepłowniczą, do rozpoczęcia rozmów z firmą RCEkoenergia, która miałaby stać się nowym dostawcą ciepła dla mieszkańców miasta. Powód tej decyzji (na razie wstępnej) jest prozaiczny – spółka RCEkoenergia, należąca do Grupy Kapitałowej Lotos Infrastruktura SA, oferuje lepszą cenę. „Solidarność” z Tauron Ciepło przestrzega jednak przed podjęciem zbyt pochopnej decyzji i kwestionuje wysokość oferty konkurenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jarosław Klajman, szef „Solidarności” bielskiego Zakładu Wytwarzania w spółce Tauron Ciepło

– Aby dostarczyć ciepło do klientów obecnie obsługiwanych przez Tauron, RCE musiałaby zainwestować kwoty idące w miliony złotych. Samorządowcy twierdzą, że RCE wyraża wolę sfinansowania tych inwestycji. W naszej ocenie, jeśli ktoś decyduje się zainwestować tak znaczne środki, robi to, aby zarobić. W związku z tym zapowiedzi, że jednocześnie obniży cenę ciepła o jedną piątą, należy traktować z dużą ostrożnością – mówi Jarosław Klajman, szef „Solidarności” z bielskiego Zakładu Wytwarzania spółki Tauron Ciepło. Przedstawiciele „Solidarności” wskazują również, że od dłuższego czasu Tauron Ciepło prowadził rozmowy z władzami Czechowic-Dziedzic w sprawie wieloletniej umowy dotyczącej dostaw energii cieplnej. – Od podpisania tego kontraktu spółka uzależniała przeprowadzenie w EC2 niezbędnych inwestycji. Teraz wszystko zostało wstrzymane. Jednak  nawet bez modernizacji nasza elektrociepłownia spełnia wszelkie restrykcyjne normy ekologiczne wynikające z unijnej polityki klimatycznej. Z kolei z naszych informacji wynika, że obecnie RCE najprawdopodobniej nie spełnia tych wymogów – podkreśla Jarosław Klajman. Sprawą zainteresował już podbeskidzkich parlamentarzystów, dla których nie może być obojętny los dwustu pracowników i ich rodzin. – Zwróciliśmy się też do burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz radnych w tym mieście o zaproszenie na kolejną sesję Rady Miejskiej przedstawicieli zarządu TC oraz strony społecznej. Chcemy przedstawić radnym nasze racje i zwrócić ich uwagę na zagrożenia wynikające z przyjętej przez nich uchwały – kończy Jarosław Klajman.

ak / solidarnosckatowice.pl

Zdjęcie: czecho.pl i autor

Udostępnij na: