Pozostałe 39. rocznica Strajku Generalnego na Podbeskidziu

39. rocznica Strajku Generalnego na Podbeskidziu

W imieniu podbeskidzkiej „Solidarności” zapraszam serdecznie
członków związków oraz ich rodziny
do udziału w spotkaniu dawnych i obecnych działaczy NSZZ „Solidarność”
w 39. rocznicę zwycięskiego Strajku Generalnego na Podbeskidziu,
        które odbędzie się w czwartek 6 lutego 2020 r. o godz. 16.00
w Bielskim Centrum Kultury (ul. J. Słowackiego 27, Bielsko-Biała).

Zarządu Regionu Podbeskidzie
NSZZ „Solidarność”

Marek Bogusz

Zaproszenia dostępne są bezpłatnie w Zarządzie Regionu Podbeskidzie w Bielsku-Białej.

Uroczystość upamiętnia największy w Polsce zakończony sukcesem polityczny protest „Solidarności”.
W listopadzie 1980 roku przedstawiciele komisji zakładowych „Solidarności” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów Milicji Obywatelskiej o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści majątkowych. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej.
Specjalna komisja potwierdziła większość zarzutów, lecz władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 27 stycznia 1981 r. w zakładach woj. bielskiego rozpoczął się strajk generalny. Po dziesięciu dobach protest został zakończony sukcesem. Ze stanowisk ustąpili sekretarz PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant MO.

rocznica 03Program:
1) przywitanie gości,