Search
Close this search box.

ul. Adama Asnyka 19, 43-300 Bielsko-Biała

Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni” rozstrzygnięty!

Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni” rozstrzygnięty!

Znamy wyniki 14. edycji Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, konkursu o historii Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce, organizowanego przez katowicki Oddział IPN i podbeskidzką „Solidarność”.  

Przypomnijmy: finał XIV Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni” odbył się 6 lutego w Bielsku-Białej. W zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba 58 uczniów z 19 szkół średnich z terenu Podbeskidzia. Po ocenieniu prac okazało się, że padł w tym roku jeszcze jeden rekord: po raz pierwszy w dotychczasowej historii konkursu zwycięzca uzyskał 100 % punktów!

Podczas wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu – od prawej: nauczyciel Rafał Kutryba, Sandra Telok (II miejsce), Dorota Kozińska (I miejsce), dyrektor VI LO Dorota Siwik i szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz.

Pytania były w tym roku wyjątkowo trudne, ale poziom uczestników – jeszcze bardziej wyjątkowy. Autorką rekordu i zdobywczynią pierwszego miejsce w tegorocznym konkursie okazała się Dorota Kozińska, uczennica trzeciej klasy VI LO im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej (81 punktów, czyli wszystkie możliwe do zdobycia!), przygotowywana przez nauczyciela historii Rafała Kutrybę. Drugie miejsce przypadło uczennicy także trzeciej klasy z tego samego liceum, Sandrze Telok (78,5 pkt.), której opiekunem był Jacek Żyrek. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Luranc, również trzecioklasistka, ale już z V LO w Bielsku-Białej (74 pkt.), przygotowana przez historyka Jerzego Jędrykę. 

Zdobywczyni trzeciej nagrody Zuzanna Luranc wraz z – od lewej – dyrektorem V LO Markiem Myślińskim, wiceprzewodniczącym podbeskidzkiej „Solidarności” Andrzejem Kołodziejskim i nauczycielem historii Jerzym Jędryką.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzczyń odbyło się 14 lutego (ostatni dzień przed feriami!) w macierzystych szkołach laureatek. Wcześniej wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów (NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej) upominki i dyplomy, natomiast najlepsi zostaną jeszcze zaproszeni na historyczną wycieczkę do Warszawy ufundowaną przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. 

Artur Kasprzykowski