30-09-2009

STANOWISKO
Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
z 28 września 2009 roku
w sprawie katastrofalnego stanu systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Stan opieki zdrowotnej coraz częściej bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu osób, potrzebujących medycznej pomocy. Jesteśmy leczeni coraz drożej i coraz gorzej.
Potwierdzają to nie tylko opinie pacjentów, doniesienia prasy i codzienna obserwacja rzeczywistości, ale też niezależne, międzynarodowe rankingi.
Odpowiedzialność za tę skandaliczną sytuację ponosi rząd premiera Donalda Tuska.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" protestuje przeciwko coraz bardziej powszechnemu łamaniu konstytucyjnego prawa obywateli do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Artykuł 68 Konstytucji RP gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do ochrony zdrowia. "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych /.../. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku" - czytamy w tym artykule Konstytucji RP.

System polskiej opieki zdrowotnej jest niewydolny, a przede wszystkim niedofinansowany. Bez znaczącego zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną i zmian systemowych nie ma co liczyć na poprawę sytuacji. Bez tego wszelkie dotychczasowe próby reformowania systemu opieki zdrowotnej kończyły się porażką i pogorszeniem sytuacji. Nie inaczej jest obecnie, w okresie rządów gabinetu Donalda Tuska.
Wcześniej Platforma Obywatelska mamiła Polaków, że ma receptę na uzdrowienie tej sytuacji. Teraz okazuje się, że były to czcze przechwałki. Żadna z rządowych decyzji nie przyniosła minimalnej choćby poprawy sytuacji. Pomysł na prywatyzację polskich szpitali, z uporem lansowany przez ekipę rządzącą, jest niebezpieczny dla stanu polskiej opieki zdrowotnej i nie ma na niego społecznego przyzwolenia.
Z kolei przerzucanie odpowiedzialności za kondycję finansową i bieżące funkcjonowanie placówek służby zdrowia na ich dyrekcje oraz samorządy lokalne bez przekazywania odpowiednich środków na ich działalność jest nieudolną próbą ucieczki od narastających problemów z zapewnieniem konstytucyjnego prawa do opieki zdrowotnej. Zbyt małe limity umów na świadczenia medyczne, odmowa płacenia za tak zwane nadwykonania - to wszystko tylko zwiększa chaos i zamęt oraz zadłużenie placówek, a wśród pacjentów potęguje poczucie niepewności i lęku.

Przestrzegamy rządzących przed igraniem z ludzkim zdrowiem i życiem. Pod społeczny osąd poddajemy obecną sytuację w systemie opieki zdrowotnej i osoby odpowiedzialne za jej katastrofalny stan.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"

<<< Wstecz