19-10-2009

Obchody 25 rocznicy męczeńskiej śmierci sługi bożego Ks. Jerzego Popiełuszki

18 października 2009 r. odbyły się na tamie we Włocławku (nad Wisłą) obchody 25 rocznicy męczeńskiej śmierci sługi bożego Ks. Jerzego Popiełuszki.
Hasłem uroczystości stała się myśl Jana Pawła II: "Aby z tej śmierci wyrosło dobro...".
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz "Solidarność" na czele z przewodniczącym związku Januszem Śniadkiem, a także delegacja z naszego Regionu.

Na miejscu tragedii odbyła się Msza Św. w intencji beatyfikacji sługi bożego Ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie złożone zostały wieńce i kwiaty pod krzyżem milenijnym.


Wybrane fakty z kalendarium:

14 września 1947: narodziny Alfonsa (Jerzego) Popiełuszki w Okopach koło Suchowoli na Podlasiu;

1961-65: nauka w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli;

1965: Alfons (Jerzy) wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, a w 1972 r. przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego;

Od 1980: związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał "Solidarność". W stanie wojennym w Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie organizował Msze za Ojczyznę. Swoją działalność duszpasterską i nauczanie oparł na przesłaniu "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (św. Paweł, Rz 12,21);

1983 : Ks. Jerzy organizuje pierwszą Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany był przez władze PRL o zaangażowanie się w działalność polityczną.

19 października 1984 r. funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili go, następnie torturowali i zamordowali, po czym wrzucili do Wisły, w której odnaleziono go martwego 30 października 1984 r.

Tekst na podstawie: Wikipedia






<<< Wstecz