AKTUALNOŚCI

18-03-2009

Czy w Cooper Standard Automotive w Bielsku-Białej będzie strajk?


Coraz częściej dochodzą do Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "S" informacje, że niektórzy pracodawcy próbują wykorzystać kryzys gospodarczy na świecie w celu powiększenia zysków firmy kosztem zatrudnionych pracowników. Taka sytuacja zaistniała m. in. w firmie Cooper Standard Automotive w Bielsku-Białej.
Jak informuje nas przewodniczący związku Robert Pudełko, w ostatnim czasie pracodawca przedstawił dwie alternatywy:
- zwolnienia grupowe ok. 50 osób,
- obcięcie pensji o 10%.
W związku z załamaniem się koniunktury w motoryzacji od sierpnia 2008 r. pracę straciło w spółce 140 osób zatrudnionych w Cooper Standard Automotive, a 250 osób pracujących w firmach pośredniczących.
Od nowego roku pracodawca zawiesił funkcjonowanie funduszu socjalnego dzięki przychylności związku zawodowego pracowników Cooper Standard (Solidarność nie wyraziła na to zgody).
Przez pierwsze miesiące bieżącego roku każdy pracownik wykorzystał 12 dni urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Ponadto praca trwała 4 albo 3 dni w tygodniu.
W dalszej kolejności pracodawca ogłosił tygodniowy postój, w którym za 3 dni pracownicy otrzymali wynagrodzenie zgodnie z art.81 Kodeksu pracy, natomiast w pozostałe 2 dni załoga "dobrowolnie" wybrała urlop bezpłatny lub wypoczynkowy. Według posiadanych przez organizację związkową NSZZ "Solidarność" informacji, wszystkie te działania wygenerowały już zysk w bieżącym roku, natomiast obecny stan zamówień pozwala utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Spółka CSA Polska jest ponadnarodową strukturą europejską i światową. Na spotkaniu Europejskich Radach Zakładowych stwierdzono, że jest to spółka, która w 2008 roku przyniosła największe zyski.

Spółka Cooper Standard powstała na terenach wolnej strefy ekonomicznej. Przynosi to firmie konkretne korzyści, ale nakłada też obowiązki, np. utrzymanie miejsc pracy. Za niedotrzymanie tych zobowiązań Spółka może ponieść dodatkowe koszty, ponieważ zwalniając 50 osób, znajdzie się poniżej limitu wyznaczonego przez strefę ekonomiczną.

Organizacja związkowa NSZZ "Solidarność" uważa, że dalsze zwolnienia lub zmniejszenie wynagrodzenia jest działaniem na szkodę Spółki i zatrudnionych pracowników. W związku z tym postanowiła zwrócić się do załogi z pytaniem, czy zgadzają się na propozycję dyrekcji. W dniu 16 marca 2009 r. 220 pracownikom rozdane zostały ankiety z następującymi pytaniami:
1) Czy jesteś za zwolnieniami grupowymi ?
2) Czy jesteś za zmniejszeniem wynagrodzenia o ok. 10%?
3) Czy jesteś za wdrożeniem sporu zbiorowego?
4) Czy jesteś za 2-godzinnym strajkiem ostrzegawczym?
Zdecydowana większość pracowników opowiedziała się za wszczęciem sporu zbiorowego i 2-godzinym strajkiem ostrzegawczym.
Rozmowy "ostatniej szansy" odbędą się w środę - 25 marca 2009 r.
Pracownicy Coopera są zdecydowani bronić swoich miejsc pracy i wysokości wynagrodzenia, ponieważ wyniki finansowe Spółki wskazują , że ich wcześniejsze wyrzeczenia przyniosły zamierzony efekt. Organizacja związkowa ma jednak nadzieję, że strony dojdą do porozumienia i strajku nie będzie.


<<< Wstecz