AKTUALNOŚCI

18-12-2008

Punkt konsultacyjny IPN w Bielsku-Białej

SESJA NA STARCIE

W Bielsku-Białej utworzony został stały punkt konsultacyjny Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jego otwarcie, które odbyło się w środę, 17 grudnia, połączone zostało z sesją popularnonaukową, poświęconą 27. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Katowicki oddział IPN często podejmował różnorakie przedsięwzięcia na terenie Bielska-Białej i powiatów dawnego województwa bielskiego.

Były tam prezentowane liczne wystawy Instytutu, między innymi bielska wersja ekspozycji "Twarze Bezpieki", pokazywana w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie i Skoczowie. Katowiccy historycy prowadzili tam badania naukowe, dotyczące między innymi wysiedleń na Żywiecczyźnie czy losów oddziału Bartka i innych zbrojnych ugrupowań antykomunistycznych, działających na tym terenie tuż po wojnie.
Podczas otwarcia punktu konsultacyjnego IPN w Bielsku-Białej dyrektor katowickiego oddziału Instytutu, dr Andrzej Drogoń, zapewnił, że teraz działania te będą mogły być prowadzone bardziej intensywnie. Dotyczy to między innymi edukacyjnych spotkań w szkołach i zbierania relacji uczestników minionych wydarzeń historycznych. W swym wystąpieniu Andrzej Drogoń podkreślił wkład wicewojewody śląskiego, Adama Matusiewicza, oraz szefa podbeskidzkiej "Solidarności", Marcina Tyrny, w pomoc przy tworzeniu bielskiego punktu.

Otwarcie punktu konsultacyjnego połączone zostało z sesją, poświęconą podbeskidzkiej "Solidarności" w latach stanu wojennego. W trakcie spotkania dr Jarosław Neja mówił o kryzysach społecznych czasów PRL na Podbeskidziu, a dr Dariusz Węgrzyn o materiałach archiwalnych z zasobów IPN na temat działalności "Solidarności" na Podbeskidziu w latach 1980-1990. Z kolei Artur Kasprzykowski przedstawił działalność wydawnicza podziemnej "Solidarności" w Bielsku-Białej w czasie stanu wojennego. Spotkanie zakończyła dyskusja, którą prowadził dr Andrzej Grajewski, mieszkający w Bielsku-Białej redaktor tygodnika "Gość Niedzielny", a niegdyś szef Kolegium IPN.
Punkt Konsultacyjny Instytutu Pamięci Narodowej mieści się w gmachu Placówki Zamiejscowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przy ulicy Piastowskiej 40.

/Artur Kasprzykowski/

<<< Wstecz

Powrót