REGIONALNY REGULAMIN SZKOLEŃ
NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie


Wersja do druku: doc / pdf


§ 1

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w Bielsku-Białej tworzy Regulamin Szkoleń Regionu Podbeskidzie. Regulamin tworzony jest w celu usystematyzowania zasad organizacji szkoleń w Regionie i ustalenia obowiązujących procedur w tym zakresie.

§ 2

Nadzór

Nadzór nad całokształtem szkoleń w Regionie sprawuje Regionalna Rada Edukacji Związkowej zwana dalej Radą. Radę powołuje uchwałą Zarząd Regionu na okres kadencji władz związku, określając ilość członków i skład osobowy. Przewodniczącym Rady jest Przewodniczący Zarządu Regionu. Do kompetencji Rady należy:
  1. zatwierdzanie rocznych planów szkoleń (obejmujących tematykę i terminy szkoleń) w terminie do 31 grudnia,
  2. zatwierdzanie preliminarza wydatków na szkolenia w danym roku kalendarzowym w oparciu o środki pochodzące z Regionalnego Funduszu Szkoleń. Opracowany preliminarz przyjmowany jest przez Zarząd Regionu stosowną uchwałą,
  3. merytoryczny nadzór nad Działem Szkoleń w zakresie realizacji przyjętych przez nią dokumentów i zaleceń,
  4. każdorazowe wyrażenie zgody na zmiany w rocznym planie szkoleń związkowych,
  5. zatwierdzanie rocznego sprawozdania z działalności Działu Szkoleń wraz z rozliczeniem rocznym dokonanych wydatków z Regionalnego Funduszu Szkoleń,
  6. opiniowanie wniosków o sfinansowanie kosztów szkolenia z Regionalnego Funduszu Szkoleń dla nowo powstałych organizacji związkowych,
  7. coroczne decydowanie o wyborze najkorzystniejszej oferty miejsca szkolenia.

§ 3

Organizacja szkoleń

Za organizację szkoleń w Regionie odpowiada Kierownik Działu Szkoleń, którego powołuje na okres kadencji Przewodniczący Zarządu Regionu. Do obowiązków Kierownika należy:
  1. kierowanie działem szkoleń,
  2. przygotowywanie rocznego planu szkoleń związkowych z uwzględnieniem prelegentów - trenerów związkowych oraz planowanych terminów szkoleń,
  3. przygotowywanie rocznego preliminarza finansowego w oparciu o środki pochodzące z Regionalnego Funduszu Szkoleń,
  4. koordynowanie bieżącą pracą Działu Szkoleń: nabór uczestników, oddelegowania, przygotowywanie umów dla prelegentów-trenerów związkowych, przygotowywanie materiałów dydaktycznych, zabezpieczenie techniczne dla realizacji szkoleń, czuwanie nad dokonywaniem przez uczestników odpłatności za szkolenia, umieszczanie planu szkoleń na stronie internetowej Zarządu Regionu.
  5. zbieranie informacji od organizacji zakładowych w sprawie zapotrzebowania na szkolenia,
  6. przygotowywanie ofert ośrodków szkoleniowych,
  7. prowadzenie rejestru przeszkolonych.

§ 4

Procedura zgłaszania uczestników na szkolenia
  1. Dział Szkoleń Zarządu Regionu na podstawie zatwierdzonego przez Radę rocznego planu szkoleń i przyjętego przez Zarząd Regionu stosowną uchwałą, powiadamia dwa razy w roku (I i II półrocze) w formie pisemnej organizacje zakładowe o planowanych szkoleniach, ich tematyce, przewidywanych terminach, miejscu oraz kosztach.
  2. Uczestnikiem szkolenia finansowanego w całości lub w części ze środków Regionalnego Funduszu Szkoleń mogą być wyłącznie członkowie NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie z organizacji związkowych, które nie zalegają w odprowadzaniu składek do Zarządu Regionu.
  3. Uczestników szkolenia zgłasza macierzysta organizacja zakładowa w formie pisemnej, na podstawie wypełnionego i podpisanego przez uczestnika szkolenia formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej Zarządu Regionu w terminie wyznaczonym przez Dział Szkoleń.
  4. Po przesłaniu formularza zgłoszeniowego organizacja związkowa otrzymuje potwierdzenie udziału w szkoleniu drogą elektroniczną, telefonicznie lub faksem najpóźniej na 10 dni przed rozpoczęciem szkolenia, i niezwłocznie uiszcza wpłatę na pokrycie kosztów szkolenia.
  5. Każdy uczestnik szkolenia może brać udział w danym szkoleniu tematycznym jeden raz w okresie 12 miesięcy, o ile nie zaszły zmiany w programie szkolenia.
  6. W przypadku braku odnotowania wpłaty przed rozpoczęciem szkolenia, Kierownik Działu Szkoleń ma prawo podjąć decyzję o skreśleniu uczestnika szkolenia z listy.
  7. W przypadku zgłoszenia uczestnika, który w okresie krótszym niż 12 miesięcy uczestniczył w danym szkoleniu naliczana jest pełna odpłatność za jego udział w szkoleniu, którą zostanie obciążona zgłaszająca go organizacja związkowa.
  8. O zakwalifikowaniu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.
  9. Zgłoszenia nadesłane po zamknięciu listy zgłoszeń, Kierownik Działu Szkoleń umieszcza na liście rezerwowej.
  10. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może nastąpić nie później niż na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Niedotrzymanie powyższego terminu będzie skutkować wystąpieniem Rady do organizacji zakładowej o pokrycie kosztów szkolenia osoby, która zrezygnowała. Dokonane wpłaty zasilą Regionalny Fundusz Szkoleń.
  11. Jednorazowo w szkoleniu może brać udział nie więcej niż 5 osób z jednej organizacji zakładowej. Dopuszcza się możliwość zgłoszenia większej liczby osób, w przypadku wolnej liczby miejsc na liście i poniesienia całości kosztów szkolenia dla osób zgłoszonych.
  12. W przypadku braku wystarczającej ilości osób zgłoszonych na szkolenie Kierownik Działu Szkoleń po konsultacji z Radą może dokonać odwołania lub zmiany terminu tego szkolenia.
  13. O odwołaniu szkolenia zainteresowana organizacja związkowa zostanie poinformowana telefonicznie, drogą elektroniczną lub faksem, a w przypadku wpłaconych kwot za szkolenie pieniądze zostaną zwrócone.

§ 5

Finansowanie szkoleń
  1. W celu finansowania szkoleń związkowych został utworzony Regionalny Fundusz Szkoleń, który jest funduszem celowym. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym koncie księgowym. Środki pieniężne niewykorzystane w danym roku na szkolenia, przechodzą do wykorzystania w roku kolejnym.
  2. Fundusz szkoleń tworzony jest z :

    a) odpisu dokonywanego co pół roku ze środków Zarządu regionu według wielkości określonej w preliminarzu budżetowym;

    b) wpłat organizacji zakładowych dokonywanych za konkretne szkolenie swych członków.

  3. Dysponentem środków Regionalnego Funduszu Szkoleń jest Zarząd Regionu.
  4. Wydatki związane z organizacją szkoleń w danym roku budżetowym dokonywane są zgodnie z zatwierdzonym przez Radę i przyjętym przez Zarząd Regionu planem szkoleń oraz preliminarzem wydatków na dany rok.
  5. Koszty szkolenia ponoszą:

    a) w przypadku szkoleń odbywających się w siedzibie Zarządu Regionu - w całości ponosi Zarząd Regionu,

    b) w przypadku szkoleń stacjonarnych związanych z wynajęciem Sali wykładowej, noclegiem i wyżywieniem uczestników - koszty ponoszone są wspólnie przez Regionalny Fundusz Szkoleń oraz organizacje związkowe, biorące udział w szkoleniu wg proporcji ustalonych na wniosek Kierownika Działu Szkoleń i zatwierdzonych przez Radę,

    c) w przypadku nowo powstałych organizacji związkowych koszty szkolenia mogą być dofinansowane w 100% przez Regionalny Fundusz Szkoleń po pozytywnym zaopiniowaniu Rady.

  6. Organizator szkolenia nie pokrywa kosztów dojazdu na szkolenia.

§ 6

Postanowienia końcowe

1. Wszystkie kwestie nieuregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzyga w następującej kolejności:
  1. Regionalna Rada Edukacji Związkowej,
  2. Prezydium Zarządu Regionu,
  3. Zarząd Regionu.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 29 kwietnia 2013 roku.

<<< Wstecz