13-05-2013

Wiślańska defilada

W święto Konstytucji 3 Maja delegacja podbeskidzkiej "Solidarności" z wiceprzewodniczącym ZR Jarosławem Biegunem i regionalnym sztandarem uczestniczyła w uroczystościach, zorganizowanych przez Związek Żołnierzy NSZ i Związek Strzelecki w Wiśle.
Było to przypomnienie wydarzeń, jakie miały miejsce w tej miejscowości 67 lat temu.

Rok po zakończeniu wojny, 3 maja 1946 roku, Wisła została na jeden dzień wyzwolona od rządów komunistów. Uzdrowisko zostało opanowane przez oddziały Narodowych Sił Zbrojnych, kierowane przez kpt. Henryka Flame "Bartka".
Kilkuset uzbrojonych i umundurowanych partyzantów przeszło przez tę miejscowość w wolnościowej defiladzie. Wszystko odbyło się bez jednego wystrzału - stacjonujące w uzdrowisku jednostki milicji i wojska pozamykały się w swych posterunkach.

W odtworzeniu defilady sprzed 67 lat wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznych z Żywca, Warszawy, a nawet Szczecina. W uroczystej Mszy Świętej w kościele Wniebowzięcia NMP, złożeniu kwiatów pod tablicą, upamiętniającą ofiarę Żołnierzy Wyklętych, a także w Apelu Poległych wzięli też udział bielscy licealiści - uczestnicy 9 Rajdu "Bartka", a także członkowie bielskiego Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej. Warto dodać, że podczas uroczystości pamiątkowym medalem z okazji 70-lecia założenia Narodowych Sił Zbrojnych uhonorowany został m.in. Łukasz Lewandowski, członek "Solidarności" Fiata Auto Poland i równocześnie jeden z najbardziej aktywnych członków grupy rekonstrukcyjnej NSZ z Żywca.