07-02-2013


Finał międzyszkolnego konkursu historycznego
Licealiści o Solidarności


W środę, 6 lutego 2013 roku, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał III Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni, nasz jest ten dzień",
adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.
Jego organizatorami byli Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a honorowy patronat nad tą inicjatywą objął śląski kurator oświaty Stanisław Faber.
Data organizacji finału nie była przypadkowa - 6 lutego minęły 32 lata od dnia podpisania porozumienia, kończącego dziesięciodniowy podbeskidzki strajk generalny w 1981 roku. Część konkursowych pytań dotyczyła właśnie tamtego protestu. W międzyszkolnym finale wzięło udział 54 uczniów z liceów i techników Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Wisły, Żywca i Bielska-Białej, którzy wcześniej zwyciężyli w szkolnych eliminacjach. W trakcie finału musieli wykazać się znajomością historii "Solidarności" oraz sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i Europie w latach 1976-1990. - Poprzez ten konkurs chcemy ukazać młodzieży rolę i znaczenie "Solidarności" w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i na świecie, przypomnieć, że upadek komunizmu rozpoczął się w Polsce - tłumaczą organizatorzy konkursu.

Z konkursowymi pytaniami najlepiej poradziła sobie Angelika Kozibąk, uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, przygotowująca się do konkursu pod okiem nauczycieli Klaudii Wybraniec i Dawida Czakona. Co ciekawe: w dwóch poprzednich edycjach tego konkursu także zwyciężali podopieczni tej pary nauczycieli z I LO! Dwie drugie nagrody zdobyli Łukasz Łopata z LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach, przygotowany do konkursu przez Miłosza Zelka oraz Anna Stelmach z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego z Cieszyna (opiekun: Grzegorz Księżyc). Na trzecim miejscu znalazła się Weronika Czul z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, która do konkursowych zmagań przygotowywała się pod opieką Lucjana Sawickiego.

- Dziękuję wam wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, że przyjęliście nasze zaproszenie i wzięliście udział w tym konkursie. To bardzo ważne, by pokazywać rolę "Solidarności" w przemianach w Polsce i na świecie. Często po prostu sobie tego nie uświadamiamy, a mamy prawo być z tego dumni - mówił do uczestników konkursu przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" Marcin Tyrna.

Tegorocznemu konkursowi towarzyszyły słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane 11 listopada 2003 roku w Watykanie do pielgrzymów z "Solidarności" : Wspominam te wydarzenia, bo mają one szczególne znaczenie w historii naszego narodu. A wydaje się, że uchodzą one pamięci. Młodsze pokolenia nie znają już tych wydarzeń z własnego doświadczenia. Można zatem pytać, czy właściwie docenią tę wolność, którą posiadają, jeśli nie będą znały ceny, jaka została za nią zapłacona. "Solidarność" nie może zaniedbać troski o tę historię, tak bliską, a równocześnie już odległą. Nie można nie przypominać powojennych dziejów odzyskiwania wolności. To jest dziedzictwo, do którego stale trzeba wracać, aby wolność nie przeradzała się w samowolę, ale miała kształt wspólnej odpowiedzialności za losy Polski i każdego jej obywatela.

Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Zdjęcia: Artur Kasprzykowski

<<< Wstecz