11-03-2013


Uroczystości w 65. rocznicę śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka

W niedzielę, 10 marca, w Bystrej Krakowskiej odbyły się uroczystości, upamiętniające ks. mjr. Rudolfa Marszałka, zamordowanego przez komunistów kapelana Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, NSZ.
Wzięli w nich udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojskowych i cywilnych, reprezentanci różnych organizacji kombatanckich i stowarzyszeń, w tym delegacja podbeskidzkiej "Solidarności" z regionalnym sztandarem na czele której stał wiceprzewodniczący ZR Jarosław Biegun, a także rodzina ks. Marszałka.
W trakcie uroczystości podczas Eucharystii w bystrzańskim kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa modlono się za duszę kapłana-męczennika, a po jej zakończeniu odbył się Apel Poległych i odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci ks. Marszałka, który był pierwszym proboszczem tej świątyni. Po odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy przed kościołem w Bystrej odbył się Apel Poległych, a bielscy komandosi oddali salwę honorową.

***

Rudolf Marszałek, późniejszy pierwszy proboszcz parafii w Bystrej Krakowskiej, urodził się w 1911 roku w podbielskich Komorowicach. Ukończył Polskie Gimnazjum Powszechne w Bielsku, kursy w szkole podchorążych piechoty w Zambrowie i w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie oraz seminarium zgromadzenia Chrystusowców czyli Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców. We wrześniu 1939 roku pełnił funkcję kapelana wojskowego 58 Pułku Piechoty. Po kapitulacji Warszawy został po raz pierwszy aresztowany przez Niemców. Przesiedział miesiąc na Pawiaku. Potem zaangażował się w działalność konspiracyjną. Kolejny raz został aresztowany w 1940 roku, blisko trzy lata spędził w hitlerowskich więzieniach oraz obozach Mauthausen i Gusen. Po wyjściu na wolność powrócił do Bielska. Wkrótce potem został rektorem kościoła w Bystrej. W czasie wojny - jako ksiądz "Opoka" - był kapelanem Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, a po jej zakończeniu beskidzkich oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, w tym Zgrupowania Partyzanckiego kapitana Henryka Flame "Bartka". W latach 1945-46 utrzymywał konspiracyjne kontakty z polskim duszpasterstwem wojskowym na emigracji.
W grudniu 1946 roku ks. Marszałek został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Rok później sąd wojskowy skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 marca 1948 roku. Zabity strzałem w tył głowy 37-letni kapłan został pochowany w bezimiennej mogile na warszawskim Służewcu.

Zdjęcia i tekst: Artur Kasprzykowski

<<< Wstecz