16-04-2013

Seminarium z zakresu działalności Partnerstwa EURES-T Beskydy

W dniach 11 i 12 kwietnia br. w Brennej ( Ośrodek pod Świerkami) odbyło się 3 edycja Seminarium dla regionalnych liderów związków zawodowych z terenu objętego Partnerstwem EURES-T Beskydy.

Spotkanie dotyczyło mobilności transgranicznej i migracji, a zorganizowane zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, we współpracy z Zarządem Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w ramach wniosku o grant złożonego za pośrednictwem Partnerstwa przez Zarząd Regionu w ubiegłym roku.

Celem szkolenia, w którym udział wzięło 40 osób, było zapoznanie uczestników z zadaniami sieci EURES oraz działalnością Partnerstwa EURES-T Beskydy, a także uświadomienie przedstawicielom lokalnych organizacji związkowych, działających w zakładach pracy w regionie Partnerstwa, w jaki sposób wzrost mobilności transgranicznej wpływa na poprawę warunków pracy i życia w regionie przygranicznym.

Podczas szkolenia reprezentanci WUP przedstawili m. in. zadania i rolę partnerstw trangranicznych, omówili genezę powstania, cele i zadania sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES, charakterystykę Partnerstwa EURES-T Beskydy (instytucje partnerskie, strukturę zarządzania, profil ekonomiczny obszaru objętego Partnerstwem, przepływy migracyjne w obszarze Partnerstwa, działania zrealizowane od 2008 r.), reforma partnerstwa Eures - T Beskydy, która zostanie wdrożona od stycznia 2014 r. Omówiona została także działalność Agencji Zatrudnienia, unormowania prawne, statystyka w Polsce z uwzględnieniem danych z Województwa Śląskiego.

Trangraniczny przepływ pracowników w świetle doświadczeń związków zawodowych - dobre praktyki przedstawił dr Jan Mosiński. ( Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa)

Prof. Jan Wojtyła (Katedra Prawa Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) przedstawił wykłady pt. "Normy prawa pracy a rynek pracy" oraz "Ochronna funkcja prawa pracy".

Kevin O0Kelly ( Irlandia, ekspert z ramienia Europejskiego Instytutu Związkowego) przedstawił instytucję, której zadaniem jest:
- prowadzenie badań naukowych i monitorowanie problemów europejskich o strategicznym znaczeniu dla świata pracy przy jednoczesnym budowaniu trwałych relacji pomiędzy społecznością akademicką a ruchem związkowym,
- promowanie edukacji i działalności szkoleniowej,
- wsparcie w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa,
- promowanie wysokich poziomów standardów bhp dla pracowników w Europie.
Gość z Irlandii omówił także zasady Europejskiego Dialogu Społecznego oraz przedstawił raport nt. tzw "pracujących biednych", czyli zatrudnionych otrzymujących wynagrodzenie nie wystarczające na zapewnienie bieżącej egzystencji.

Gościem Seminarium był także Peter Drozd, pełniący rolę koordynatora EURES + T Beskudy. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele instytucji uczestniczących w roli partnerów EURES - T Beskydy: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Żywcu ( Dyrektor Stanisław Firleta), Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku - Białej(Wicedyrektor Aleksander Gajewski), Ochotniczy Hufiec Pracy (Dyrektor Bogumił Kanik).

Zarząd Regionu Podbeskidzie pełni rolę partnera społecznego w Euress - T Beskydy. Członkiem Komitetu Sterującego, który jest organem decyzyjnym, jest Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" Marcin Tyrna. Osobą kontaktową z ramienia ZR jest Michał Marek (Biuro Ochrony Pracy ZR).