26-03-2013


Solidarność wobec zmian kodeksu pracy
Podbeskidzki wiec sprzeciwu


Mimo mroźnej pogody blisko tysiąc osób wzięło udział w manifestacji, zorganizowanej przez podbeskidzką "Solidarność" we wtorek, 26 marca, na bielskim placu Bolesława Chrobrego.
Była to odpowiedź związkowców na antypracownicze
i antyspołeczne posunięcia rządzącej koalicji PO-PSL, a równocześnie wyraz poparcia dla akcji strajkowej, przeprowadzonej tego samego dnia w regionie śląsko-dąbrowskim. Już wcześniej - z samego rana - podbeskidzcy związkowcy na czele z przewodniczącym ZR Marcinem Tyrną wzięli udział w blokadzie torów kolejowych na stacji PKP w Czechowicach-Dziedzicach.

Wśród demonstrantów, zgromadzonych na placu Chrobrego, były zorganizowane grupy członków "Solidarności" między innymi z Cieszyna, Skoczowa, Żywca, Oświęcimia, Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej.
Przyszli też reprezentanci innych związków zawodowych, a także parlamentarzyści PiS oraz przedstawiciele bielskiego Klubu "Gazety Polskiej".
- Nie godzimy się na umowy śmieciowe, które nie dają żadnej gwarancji pracy. Nie chcemy, aby płaca minimalna w Polsce była arbitralnie ustalana na głodowym poziomie. Przede wszystkim nie zgadzamy się na kolejne zmiany w kodeksie pracy, wprowadzające tak zwany elastyczny czas pracy i roczny okres jej rozliczania - mówił podczas wiecu szef podbeskidzkiej "Solidarności", Marcin Tyrna. Przypomniał, że w ciągu ostatniego roku "Solidarność" w tym miejscu już trzykrotnie demonstrowała swe niezadowolenie z bieżącej polityki rządu Donalda Tuska. - Wszystko wskazuje, że to nie koniec naszych protestów, bo ta władza jest niereformowalna, głucha na związkowe postulaty, a dialog społeczny jest zwykłą fikcją! - mówił Marcin Tyrna.
Zapowiedział, że jeśli będzie taka konieczność to "Solidarność" - w obronie przed antyspołeczną i antypracowniczą polityką władz - sięgnie po swój najgroźniejszy oręż: ogólnopolski strajk generalny.

Na zakończenie wiecu jego uczestnicy przyjęli rezolucję
- oto pełna treść tego dokumentu:

My, mieszkańcy Podbeskidzia, zebrani na manifestacji, zorganizowanej przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" 26 marca 2013 roku w Bielsku-Białej, wyrażamy nasze pełne poparcie dla akcji strajkowej, przeprowadzonej dzisiaj przez związki zawodowe w regionie śląsko-dąbrowskim. Popieramy postulaty strajkujących, które dotyczą nas wszystkich.

Żądamy:
  1. Wycofania niekorzystnych dla pracowników zmian w Kodeksie Pracy.
  2. Uchwalenia przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
  3. Zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
  4. Zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
  5. Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
  6. Podwyższenia wysokości płacy minimalnej zgodnie z projektem złożonym przez NSZZ "Solidarność".
Nasz szczególny sprzeciw budzą kolejne próby liberalizacji przepisów Kodeksu Pracy. Proponowane zapisy, określane jako płynność i elastyczność czasu pracy, prowadzić będą do skrajnie antypracowniczych praktyk, sprowadzających się do niewolniczej pracy nawet po kilkanaście godzin dziennie bez dopłat za nadgodziny. Uderzy to w pracowników i ich rodziny. Oszustwem jest przy tym obiecywanie, że takie zmiany pomogą walczyć z bezrobociem - efekt będzie wręcz przeciwny. Na takie rozwiązania nigdy nie będzie naszej zgody. Wzywamy krajowe władze NSZZ "Solidarność" by podjęły dalsze zdecydowane działania do ogólnopolskiego strajku generalnego włącznie.
Wobec antyspołecznej i antypracowniczej polityki rządu, wobec ignorowania postulatów społecznych, wspartych milionami podpisów obywateli, wobec jawnej pogardy dla ludzi pracy naszym najważniejszym zadaniem jest jednoczenie społeczeństwa w obronie podstawowych praw społecznych i obywatelskich, w obronie polskiej racji stanu.


Zdjęcia: Artur Kasprzykowski

<<< Wstecz