09-02-2015


Spotkanie w rocznicę strajku

W sobotę, 7 lutego, w sali koncertowej żywieckiej szkoły muzycznej odbyły się obchody 34. rocznicy zakończenia podbeskidzkiego strajku generalnego. Uczestniczyli w nim dawni i obecni działacze związkowi podbeskidzkiej "Solidarności", a także wypróbowani przyjaciele naszego Związku. Żywieckie spotkanie było okazją do uhonorowania kilku osób z tego szacownego grona...

W uroczystości wzięli udział duchowni na czele z biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym, przedstawiciele władz samorządowych, wśród których byli nich prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, starosta żywiecki Andrzej Kalata i wiceburmistrz Cieszyna Bogdan Ścibut. W gronie związkowców byli przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, przewodniczący Krajowego Zjazdu Delegatów poseł Stanisław Szwed oraz spora reprezentacja Zarządu Regionu na czele z przewodniczącym Markiem Boguszem. - Dobrą, wieloletnią tradycją podbeskidzkiej "Solidarności" jest doroczne spotkanie dawnych i obecnych działaczy naszego Związku, a także wypróbowanych przyjaciół "Solidarności". Organizujemy je dla upamiętnienia zwycięskiego strajku generalnego na Podbeskidziu z zimy 1981 roku, dla upamiętnienia wszystkich uczestników tamtego zrywu. Wiem, że są oni wśród nas także dziś, na tej sali - podkreślił na początku spotkania Marek Bogusz witając wszystkich przybyłych.

Piotr Duda w swym wystąpieniu podkreślił, że podbeskidzki strajk w 1981 roku był wyrazem sprzeciwu "Solidarności" wobec nadużyć władz, wobec panującego wówczas nepotyzmu. Przypomniał jeden z postulatów strajkujących jeszcze z sierpnia 1980 roku, mówiący o doborze kadry kierowniczej według kompetencji, a nie przynależności partyjnej. - Nadal jest to aktualne żądanie. Dziś jesteśmy świadkami, jak kilkanaście tysięcy górników strajkuje, żądając odwołania jednego prezesa. Są wielkie straty, ale władza nie ustępuje, bo to jest jej człowiek. Rządzący wciąż uważają, że mają patent na mądrość - mówił przewodniczący nawiązując do sytuacji w kopalniach Nadwiślańskiej Spółki Węglowej. W dalszej części uroczystości zebrani mogli obejrzeć film, zrealizowany w czasie podbeskidzkiego strajku. Następnie, w okolicznościowym wykładzie Artur Kasprzykowski z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że strajk generalny na Podbeskidziu, trwający od 27 stycznia do 6 lutego 1981 roku był największym w Polsce między wrześniem 1980 i grudniem 1981 r. protestem "Solidarności" - czysto politycznym i zakończonym zwycięstwem związkowców. Zaznaczył także, że był to pierwszy przypadek od czasu powstania "Solidarności" tak jednoznacznego włączenia się przedstawicieli Kościoła w społeczny spór i mediację.

Uroczystość w Żywcu była okazją nie tylko do wspomnień. Tradycyjnie w czasie spotkania uhonorowane zostały osoby, które w różny sposób, na różnych płaszczyznach zasłużyły się "Solidarności". I tak tytuły "Zasłużony dla NSZZ Solidarność", nadane przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", otrzymali biskup senior Tadeusz Rakoczy, zasłużony kapelan "Solidarności" i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ks. prałat Zbigniew Powada, oraz wieloletni szef podbeskidzkiej "Solidarności", były senator Marcin Tyrna. Okolicznościowe dyplomy i odznaczenia wręczyli im Piotr Duda i Stanisław Szwed. - To najwyższe odznaczenie, jakie Solidarność może przyznać najbardziej zasłużonym osobom. Jest to dowód naszego uznania i wdzięczności za waszą postawę i służbę dla innych - podkreślił Piotr Duda.

Podczas uroczystości wręczono także tytuły "Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności", przyznane przez regionalne Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność". W gronie wyróżnionych tym tytułem znaleźli się ks. prof. Tadeusz Borutka, Alojzy Danel, Józef Golonka, Edward Kubas, Franciszek Piątek, Jan Polak i Jerzy Zeman.
Wręczony został również tytuł "Związkowca Roku 2014". Decyzją Zarządu Regionu otrzymał go Piotr Górny, szef "Solidarności" w spółce Bulten Polska, związkowy specjalista od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. [Uwaga: krótkie charakterystyki wszystkich uhonorowanych publikujemy w odrębnym materiale]
W części artystycznej spotkania wystąpił kierowany przez Jadwigę Jurasz zespół "Grojcowianie".
Sponsorami obchodów w Żywcu było Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA" Sp. z o.o. z Czechowic Dziedzic, a także władze samorządowe Żywca i powiatu żywieckiego.


<<< Wstecz