25-06-2012

W środkach masowego przekazu najwięcej uwagi poświęcono przyjętej przez delegatów uchwale, pozbawiającej Lecha Wałęsy przyznanego mu w 2005 roku tytułu „Zasłużonego dla »Solidarności« Podbeskidzia”. Oto pełna treść tej uchwały:

UCHWAŁA nr 3
XI Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie
z 22 czerwca 2012 roku
w sprawie pozbawienia Lecha Wałęsy tytułu „Zasłużonego dla »Solidarności« Podbeskidzia”

Członkowie NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie od dłuższego czasu z niepokojem i dezaprobatą przyjmują postępowanie oraz wypowiedzi pierwszego przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy. W 2005 roku decyzją Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie został on uhonorowany tytułem „Zasłużonego dla »Solidarności« Podbeskidzia”. W ten sposób związkowcy docenili postawę przewodniczącego Lecha Wałęsy w trakcie podbeskidzkiego strajku generalnego w lutym 1981 roku i jego rolę w zakończeniu tamtego protestu.

Tytuł „Zasłużony dla »Solidarności« Podbeskidzia” traktujemy nie tylko jako podziękowanie, ale też jako moralne zobowiązanie do godnego postępowania i promowania szeroko pojętej idei i ideałów „Solidarności”. Ostatnie wypowiedzi Lecha Wałęsy, w tym zwłaszcza jego postulat „pałowania” protestujących związkowców, odebraliśmy jak sprzeniewierzenie się temu zobowiązaniu i ideałom „Solidarności”.

My, związkowcy podbeskidzkiej „Solidarności” jesteśmy ludźmi honoru: dziękujemy, nagradzamy, ale zawsze też opowiadamy się po stronie prawdy i godności. Z tego powodu Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie postanawia pozbawić pierwszego przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy tytułu „Zasłużonego dla »Solidarności« Podbeskidzia”.