07-10-2014

Krajowy zjazd pod Dębowcem

W dniach 8 i 9 października w Bielsku-Białej odbędą się obrady XXVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Zgodnie ze statutem krajowy zjazd jest najwyższą władzą stanowiącą w naszym związku.

W trakcie bielskich obrad delegaci wybiorą przewodniczącego "Solidarności" oraz członków Komisji Krajowej na czteroletnią kadencję.
- Nie mam wątpliwości, że wybranie Bielska-Białej na miejsce sprawozdawczo-wyborczego zjazdu jest wielkim wyróżnieniem dla naszego regionu, docenieniem jego dotychczasowej działalności i aktywności, zarówno na szczeblu regionalnym jak i ogólnokrajowym - mówi Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności". Podkreśla przy tym, że przygotowanie obrad krajowego zjazdu jest nie tylko wyróżnieniem, ale też wielkim, skomplikowanym przedsięwzięciem organizacyjnym. Trzeba sobie uświadomić, że do Bielska-Białej przyjedzie ponad trzystu delegatów z całej Polski i drugie tyle gości, obserwatorów i osób z obsługi obrad. Wszystkim trzeba zapewnić noclegi, przewozy, wyżywienie, a nade wszystko jak najlepsze warunki do obrad. Przygotowania do zjazdu trwają już wiele miesięcy, a wszystkie prace organizacyjne są wykonywane przez związkowców równolegle z wypełnianiem przez nich codziennych statutowych obowiązków. Już wkrótce będzie można ocenić efekty ich wysiłku.

Na miejsce obrad bielskiego Krajowego Zjazdu Delegatów wybrana została nowa hala widowiskowo-sportowa pod Dębowcem. Obiekt ten był wizytowany i zaakceptowany przez przedstawicieli Komisji Krajowej. Obrady zaplanowano na dwa dni: środę i czwartek 8 i 9 października. W przeddzień zjazdu - we wtorek o 19.30 - w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji delegatów i pomyślnych obrad. Przewodniczyć jej będzie biskup Tadeusz Rakoczy.

W zjeździe uczestniczyć będzie ponad trzystu delegatów, wybranych podczas regionalnych zebrań delegatów we wszystkich związkowych regionach Polski. Będzie wśród nich dziesięcioosobowa reprezentacja gospodarzy, czyli Podbeskidzia. Siedmiu z nich wybranych zostało podczas regionalnego zebrania delegatów - są to: Andrzej Biegun (Browar Żywiec), Mirosław Brzuśnian (Tauron Dystrybucja Bielsko-Biała), Piotr Górny (Bulten Bielsko-Biała), Barbara Janoszek (Delphi Jeleśnia), Marek Pikuła (Synthos Oświęcim), Wanda Stróżyk (Fiat Auto Poland Bielsko-Biała) i Stanisław Szwed (Fabryka Pił i Narzędzi Bielsko-Biała). Mandaty delegatów otrzymali także automatycznie: przewodniczący ZR Marek Bogusz (Tauron Wytwarzanie Serwis Bielsko-Biała), szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek (PG Silesia Czechowice-Dziedzice) oraz przewodniczący Sekretariatu Metalowców Bogdan Szozda (Fiat Auto Poland Bielsko-Biała).