07-04-2015

Podbeskidzie przy grobie Księdza Jerzego

- Podbeskidzka "Solidarność" aktywnie włącza się w pełnienie straży przy grobie naszego patrona, błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. To nie tylko nasz moralny obowiązek, ale także zaszczyt. Wierzę, że nie zabraknie związkowców chętnych do włączenia się w to dzieło - mówi przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności", Marek Bogusz. Ideę tę jednogłośnie zaakceptował Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". Znane są już terminy najbliższych "podbeskidzkich" dyżurów przy grobie Księdza Jerzego: 12-13 maja, 24-25 czerwca i 24-25 września...

Niezwykła warta przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu trwa od ponad trzydziestu lat. Członkami tej honorowej straży coraz częściej są członkowie "Solidarności" z różnych zakątków Polski - nic dziwnego: Ksiądz Jerzy, za zgodą Watykanu, jest oficjalnym patronem NSZZ "Solidarność".

Kościelna Służba Porządkowa powstała jeszcze za życia ks. Popiełuszki. Jej założenie to był po prostu wymóg czasu - trzeba było chronić ks. Jerzego oraz ludzi, którzy przybywając do kościoła na Żoliborzu chcieli się wyciszyć i nabrać sił do walki o wolność. Służba wytrwale pełniła swoje dyżury - zarówno w mieszkaniu ks. Jerzego jak i podczas comiesięcznych Mszy św. za Ojczyznę.

Po męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego służba porządkowa zmieniła strukturę organizacyjną. Teraz dba o porządek i zabezpiecza takie uroczystości jak np. rocznica śmierci Kapłana. Pilnuje także grobu. Niegdyś esbecy pragnęli zniszczyć to miejsce, zrównać z ziemią albo przynajmniej odebrać mu jego powagę i znaczenie. Grób kapelana Solidarności był dla nich przysłowiową "solą w oku", gdyż ks. Jerzy powiedział swoją śmiercią więcej niż wszystkimi homiliami za życia.

Aktualnie czuwanie ma znaczenie symboliczne. Jest dowodem trwania przy wartościach, za które ks. Jerzy nie wahał się oddać swego młodego życia. Na dyżury do służby porządkowej przyjeżdżają ludzie z wielu stron Polski. Stoją tu w dzień i w nocy, w niedzielę i w święta - 24 godziny na dobę. Obecnie Kościelna Służba Porządkowa przy grobie Księdza Jerzego jest wspomagana przez członków NSZZ Solidarność, ponieważ dotychczasowi porządkowi przez ponad 30 lat osiągnęli w większości wiek dość zaawansowany i potrzebują pomocy.

- Chcemy na każdy dyżur wystawić 8-osobowe grupy związkowców, najlepiej z jednej lub dwóch komisji. Będą oni pełnić wartę na zmianę przez cała dobę, od godziny 13.00 jednego dnia do 13.00 dnia następnego - mówi Marek Bogusz. Osoby, które chcą uczestniczyć w honorowej straży przy grobie Księdza Jerzego, proszone są o zgłoszenia u wiceprzewodniczącego ZR, Andrzeja Madydy (tel. ZR: 33 812 67 90).

Więcej o idei straży przy grobie Kapelana "Solidarności":

Strażnicy w furażerkach >>>

Od 26 lat przy grobie księdza Jerzego
- z warty nie odchodzą >>>