04-09-2014


Postulaty z 1980 roku wciąż nie są zrealizowane…

34 lata temu, 3 września 1980 roku, w Jastrzębiu Zdroju podpisane zostało trzecie - po Szczecinie i Gdańsku - porozumienie między strajkującymi załogami i przedstawicielami rządu PRL.
W uroczystościach, upamiętniających tamto wydarzenie, wzięły udział delegacje "Solidarności" z całego kraju, w tym także reprezentanci Podbeskidzia na czele z przewodniczącym ZR Markiem Boguszem.


Obchody 34. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ Solidarność rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Przewodniczył jej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii, nawiązując do otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i medialnych dyskusji na temat miejsca Solidarności w muzeum, podkreślił, że solidarność to żywa idea. - W muzeum można gromadzić pamiątki, uwiecznić wydarzenia, uczyć historii itd. Jednak nawet w Europejskim Centrum Solidarności nie da się wśród eksponatów zamknąć idei solidarności, która rozsadziła mury niewoli i na zawsze pozostanie wezwaniem, zadaniem i wyrzutem sumienia - mówił arcybiskup. Podkreślił, że solidarność jest ciągle wezwaniem i zadaniem do podjęcia dla ludzi, którzy występują pod sztandarami Solidarności, a dla ludzi wywodzących się z pnia Solidarności wezwaniem do rachunku sumienia i działania. Wśród uczestników uroczystości był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Piotr Duda.

Podczas wystąpienia pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego podkreślił on, że postulaty robotników sprzed 34. lat wciąż nie zostały zrealizowane, a z wywalczonej ćwierć wieku temu wolności nie wszyscy mogą korzystać w równym stopniu. - Nie może być tak, że żyjemy w kraju wolnym, ale niektórzy wykorzystują tę wolność, żeby zniewalać drugiego człowieka do ciężkiej pracy poprzez umowy śmieciowe, poprzez pracę na czarno, poprzez niegodne i niegodziwe warunki pracy. To jest zniewalanie człowieka i pracownika - mówił przewodniczący "S".

Więcej tutaj >>>

<<< Wstecz