05-12-2012

Podbeskidzka "Solidarność" ufundowała witraż swego patrona

W najbliższych dniach w jednym z głównych okien bielskiej katedry św. Mikołaja zamontowany zostanie witraż, przedstawiający błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. Jest to dar podbeskidzkiej "Solidarności" dla kościoła, który w latach stanu wojennego udzielał związkowcom schronienia.

Pieniądze na ufudnowanie witraża z wizerunkiem patrona "Solidarności" pochodzą od indywidualnych darczyńców, komisji zakładowych "Solidarności" oraz Zarządu Regionu Podbeskidzie. - To będzie ślad po nas dla przyszłych pokoleń. Ten kościół w latach stanu wojennego był schronieniem dla działaczy zdelegalizowanej "Solidarności", tu działało też Duszpasterstwo Ludzi Pracy, tu proboszczem jest kapelan podbeskidzkich związkowców - tłumaczy związkową inicjatywę Marcin Tyrna, przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności".

Potężny witraż (ponad sześć metrów kwadratowych powierzchni) powstaje w bielskiej pracowni Jolanty i Adama Wuttke. Artyści pracują nad tym dziełem juz ponad miesiąc - muszą osadzić w ołowiu ponad dwa tysiące szkiełek. Wirtaż ma zostać zamontowany w bielskiej katedrze św. Mikołaja przed najbliższą niedzielą, gdy obchodzony tam będzie parafialny odpust.

Uroczyste poświęcenie witraża zaplanowano na piątek, 14 grudnia podczas mszy św. o 17.30, odprawionej w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Gościem specjalnym tej uroczystości ma być Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapelana "Solidarności".