03-02-2014

Stanisław Skrzyp Związkowcem Roku 2013

Stanisław Skrzyp, przewodniczący "Solidarności" żywieckiego Famedu, został uhonorowany tytułem "Związkowec Roku 2013", przyznanym mu przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".

Uroczystość wręczenia okolicznościowego dyplomu i towarzyszącej temu tytułowi rzeźby Beskidzkiego Górala odbyła się w piątek, 31 stycznia 2014 roku, w trakcie konferencji "Bez wartości nie ma Solidarności". - Dziękuję serdecznie za to wyróżnienie, które należy się całej Komisji Zakładowej Famedu, która mnie wspierała we wszystkich działaniach. Przede wszystkim jednak dziękuję za wszelką pomoc i wsparcie dla mnie w tym trudnym czasie, jakie otrzymałem ze strony Zarządu regionu i żywieckiego Podregionu "Solidarności" - mówił Stanisław Skrzyp po odebraniu tytułu.

Uzasadnienie uchwały, przyznającej Stanisławowi Skrzypowi tytułu "Związkowiec Roku 2013": Żywiecka spółka Famed od lat znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji: zmiany właścicielskie, problemy finansowe, załamanie produkcji i w ostateczności upadłość. Ten czas to także problemy z wypłacaniem wynagrodzeń i zwolnienia pracowników. Taka sytuacja stanowiła niezwykle trudne wyzwanie dla zakładowej "Solidarności" i jej przewodniczącego, Stanisława Skrzypa. Prowadzona od lat walka o utrzymanie każdego miejsca pracy, o wypłacenie zaległych wynagrodzeń, a także o uratowanie zakładu wymagała wielkiego samozaparcia, wytrwałości, energii i poświęcenia. Dodatkowo rozgoryczeni pracownicy, znajdujący się często w dramatycznej sytuacji, swe oczekiwania, pretensje i żale kierowali pod adresem zakładowej "Solidarności" i jej przewodniczącego. Ta presja potęgowała stres, ale też mobilizowała Stanisława Skrzypa do działania. Jego determinacja i konsekwencja w działaniu przynoszą efekty. Jest szansa, że żywiecki Famed będzie nadal istniał, dając zatrudnienie wielu osobom.

Stanisław Skrzyp jest symbolem związkowca, któremu przyszło działać w wyjątkowo dramatycznych warunkach, w sytuacji nawarstwiających się problemów, w ciągłym utrudzeniu i stresie. Wypełniając statutowe zadania, walcząc jak najlepiej o przestrzeganie praw pracowniczych sam był adresatem wielu gorzkich uwag i pretensji, kierowanych przez zdeterminowanych pracowników. Trwał i wytrwał, choć walka o uratowanie zakładu i miejsc pracy wciąż się nie skończyła.

Wierzymy, że uhonorowanie Stanisława Skrzypa tytułem "Związkowca Roku" będzie dla niego umocnieniem i zachętą do równie aktywnego, jak dotychczas, podejmowania nowych wyzwań dla dobra członków „Solidarności” i wszystkich pracowników Famedu.