02-10-2015

Nauczyciele: zamiast świętować będą protestować

Oświatowa "Solidarność" z Regionu Podbeskidzie organizuje wyjazd na ogólnopolską manifestację oświaty, która odbędzie się w Warszawie 14 października, w nauczycielskie święto Dzień Edukacji Narodowej.

W Dniu Edukacji Narodowej 14 października o godz.13.00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbędzie się manifestacja oświaty. Rada Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność", która jest wspólnie z ZNP -organizatorem protestu, apeluje do członków Związku i wszystkich pracowników szkół i placówek oświatowych o liczny udział. Wierzę, że w tej manifestacji weźmie udział spora grupa przedstawicieli oświaty z Podbeskidzia. Wciąż trwają zapisy chętnych do wyjazdu mówi Jadwiga Utecjt-Nolbrzak, przewodnicząca Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie. Zapisy przyjmowane są do czwartku, 8 października w biurach Międzyzakładowych Komisji NSZZ "S" OiW oraz w siedzibie regionalnej sekcji oświaty w Bielsku-Białej przy ul. Asnyka 19 (więcej informacji pod tel. 33 812 67 70).

Przypomnijmy, że Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" od marca br. prowadzi akcję protestacyjną. Przyłączają się do niej inne centrale związkowe zrzeszające pracowników oświaty. "Solidarność" domaga się zwiększenia nakładów na edukację, 9 proc. waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień pracowników oświaty, poprawy warunków pracy oraz przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

- Rząd nie chce rozmawiać na temat naszych postulatów, a w rządowych planach budżetowych na 2016 r. nie ma zagwarantowanych środków na waloryzację wynagrodzeń nauczycieli - mówi Ryszard Proksa, szef oświatowej "Solidarności" - Dlatego apeluję o dyrektorów szkół i placówek oświatowych o taką organizację pracy w Dniu Edukacji Narodowej, aby nauczyciele i pracownicy oświaty mogli tego dnia wziąć powszechny udział w spotkaniu z panią premier w Warszawie.

Plakat do pobrania >>>