28-08-2014


Powód do dumy i zadumy
Rocznica Sierpnia'80


Zbliża się 34. rocznica historycznego zwycięstwa polskich robotników, całego społeczeństwa naszej Ojczyzny. Porozumienia Sierpniowe, podpisane 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku, otworzyły drogę do działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", wielkiego ruchu społecznego, który szybko skupił w swych szeregach 10 milionów Polaków. Sierpniowe strajki były odpowiedzią społeczeństwa polskiego na deptanie ludzkiej godności, na nieposzanowanie demokracji, na knebel cenzury, dławiący każdą niezależną myśl i słowo. Były dramatycznym wołaniem o wolność dla każdego człowieka i całej naszej Ojczyzny.

Droga do tej wolności była jeszcze długa, ale już nic nie było w stanie powstrzymać rozbudzonych w 1980 roku aspiracji Polaków, ich marzeń o wolności. W 1989 roku Polska stała się krajem wolnym i niepodległym. Jednak to był dopiero początek, ponieważ przed społeczeństwem polskim stanęły nowe wyzwania i nowe problemy. Wolność bowiem, tak wytęskniona, okupiona cierpieniem i krwią, nie została nam jedynie dana ale - jak nauczał nasz święty rodak Jan Paweł II - także zadana.

Choć 34 lata temu nikt o tym nie śnił, to dziś wiemy, że sierpień 1980 roku był początkiem końca totalitarnego systemu komunistycznego, który po ostatniej wojnie został siłą narzucony krajom środkowej i wschodniej Europy. To w Polsce zaczął się kruszyć dzielący Europę Berliński Mur. Dlatego rocznica sierpniowych strajków winna być zawsze - teraz i w przyszłości - powodem do naszej dumy.

Jest wciąż wiele codziennych niedostatków, jest wiele błędów w odbudowywaniu naszej Ojczyzny i zagospodarowywaniu naszej wolności. Rzeczywistość wciąż różni się od naszych marzeń. Wiele jest jeszcze w naszym kraju do zmienienia, do naprawy. "Solidarność" nie ucieka od odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny i nadal chce aktywnie uczestniczyć w zapoczątkowanych w 1980 roku zmianach. Przede wszystkim jednak "Solidarność' chce jak najlepiej wypełniać podstawowe zadania wolnego związku zawodowego - bronić praw i godności ludzi pracy. To nasz najważniejszy obowiązek.

Przewodniczący
Zarządu Regionu Podbeskidzie
NSZZ "Solidarność"
Marek Bogusz

<<< Wstecz