27-08-2014

Walka o wynagrodzenia w Fiacie

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Fiat Auto Poland skupia pracowników z blisko dwudziestu spółek, działających głównie na terenie Bielska-Białej i Tychów. W kilku z nich załoga otrzymała w ostatnim okresie jednorazowe nagrody, sięgające nawet 1400 złotych brutto. - To zwykłe kupowanie spokoju. Ludzie w spółkach Fiata fatalnie zarabiają i dlatego od dawna żądamy nie tylko jednorazowych premii, ale uczciwych podwyżek naszych comiesięcznych wynagrodzeń - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca MOZ.

Od blisko trzech lat "Solidarność" spółek Fiata Auto Poland domaga się rozpoczęcia rzeczowych i efektywnych rozmów na temat podwyżek płac. Z tego powodu od kilku miesięcy w części spółek FAP trwają płacowe spory zbiorowe. - Nie mamy wygórowanych żądań, chcemy tylko, by pracownicy otrzymywali godne wynagrodzenia, odpowiadające ich wysiłkowi, wydajności i zaangażowaniu. Przecież to oni wypracowali w ostatnich latach zyski spółki, liczone w setkach milionów złotych. Teraz "Solidarność" chce jedynie, aby firma choć w niewielkim stopniu podzieliła się tym zyskiem z ludźmi, którzy te pieniądze wypracowali - tłumaczy Wanda Stróżyk. Te żądania, podnoszone już od dłuższego czasu, a ostatnio na nowo przypomniane dyrekcji Fiata Auto Poland, to przede wszystkim zbiorowa podwyżka w równej wysokości dla wszystkich zatrudnionych w Fiat Auto Poland poprzez podniesienie stawek zaszeregowania o 2,50 zł na godzinę brutto lub - w przypadku pracowników wynagradzanych według stawek miesięcznych - odpowiednio o 420 zł miesięcznie brutto. Związkowcy chcą, by podwyżki te były wypłacane z wyrównaniem od początku 2014 roku. "Solidarność" domaga się też podniesienia wysokości premii efektywnościowej, przywrócenia dodatku za pracę w tak zwane włoskie soboty oraz wypłaty jednorazowej premii dla wszystkich pracowników FAP jako rekompensaty za brak zbiorowych podwyżek w minionych latach.

Wydaje się, że to ostatnie żądanie budzi najmniej oporów ze strony pracodawców. W kilku spółkach Fiata wypłacono w ostatnim czasie jednorazowe nagrody. Tak stało się między innymi w Comau Poland, Sistema Poland, Fiat Services Poland, Denso Thermal Systems oraz w samym Fiacie Auto Poland. Dużo rzadziej pracodawcy godzą się na podwyżki płac. Wprowadzono je w bielskiej spółce Marpol, a także w ASK Poland i Fenice Poland. - Są wypadki, że pracodawca w trakcie negocjacji uzależnia wypłatę jednorazowych premii od rezygnacji związków zawodowych z żądania podwyżek, od zakończenia sporu zbiorowego, a nawet od zgody na wprowadzenie elastycznego czasu pracy czy też na zwiększenie dopuszczalnej liczby nadgodzin. - To zwykły szantaż. Nie będzie naszej zgody na takie antypracownicze rozwiązania - zapowiada Wanda Stróżyk.

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność", walcząc o należne podwyżki dla wszystkich pracowników spółek Fiata, podkreśla że skuteczność jej działań jest uzależniona od stopnia poparcia ich żądań ze strony pracowników. "Najlepszym sposobem na wywalczenie należnych nam podwyżek wynagrodzeń jest wstępowanie w szeregi naszej organizacji związkowej. Razem, walcząc solidarnie, możemy osiągnąć więcej, gdyż zorganizowani mają lepiej" - podkreślają związkowcy.